1960’ların çalkantılı olayları sona ererken, Amerika’da hippi kültürü, bebek patlaması kuşağının onlara anlamsız gelen ideallerini silip atmış ve yerine kendi ütopik inançlarını koymuştu: Dünya barışı, uyum ve özgür irade.

Daha önce, örneğin 1967 Monterey Pop Festivali gibi başarılı müzik festivalleri düzenlenmişti, ama hiçbiri Catskill Dağları’nda küçük bir kasabada yapılacağı ilan edilen festival kadar tutkulu değildi. “The Woodstock Festival, an Aquiran Exposition” adıyla duyurulan festival 15-17 Ağustos 1969 tarihleri için planlanmış ve Birleşik Devletlerin devam eden Vietnam Savaşı’na müdahalesini protesto amacıyla “Aşk ve Barış için Üç Gün” sloganını kullanmıştı.

“The Woodstock Festival, an Aquiran Exposition”, Afiş, 1969

Festivalin ilk başta Wallkill, New York’ta yapılması planlandı, ama yerel yönetim gerekli izinleri vermeyince vazgeçildi ve Bethel, New York’ta Max Yasgur’un çiftliğinde yapılmasına karar verildi. 200 bin kişinin beklendiği ve 185 bin biletin satıldığı festival için yeni sahneyi hazırlama telaşı bu küçük kasabanın imkânlarını aşıyordu. Trafik sıkıştı, yiyecek ve su yetersiz kaldı, üstüne üstlük festivale 400 binden fazla kişi gelmişti. Yine de gösteri devam etti.

Cumadan pazara, üç gün boyunca, aralarında Joan Baez, Grateful Dead, Santana, Jefferson Airplane ve the Who’nun bulunduğu müzisyenler barışsever kalabalığı eğlendirdi.

Yanlış planlama, aşırı kalabalık, gecikmeler ve sağanak yağmur yüzünden başarısızlığa mahkum gibi gözüken Woodstock, hippilerin, ideallerine tutunarak barış ve sevgi için tek vücut olmasıyla oldukça huzurlu geçti. Dans edip ot içtiler, çıplaklığın tabu olmadığı festivalde savaş karşıtı sloganlar attılar. Woodstock’ın gerçek etkisini ölçmek zor olsa da, bugün mirası dünya çapınca protestocular, özgür düşünceliler ve âşıklar arasında yankılanıyor. Organizasyondan ziyade dayanışmanın zaferi hâline gelen Woodstock, 60’lı yılların müzik ve karşıt kültür simgesi olarak hatırlanıyor.

Jimmy Hendrix Woodstock Festivali’nde, 1969

 

Festivaldeki âşıklar

50 yıl sonra tekrar yapılması planlanan festival, Woodstock 50 adıyla 16, 17 ve 18 Ağustos 2019 tarihlerinde Watkins Glen, New York’ta gerçekleştirilecek. Santana’nın 5o yıl sonra tekrar sahne alacağı Woodstock, Miley Cyrus, Jay-Z ve Imagine Dragons gibi ünlü isimlere de ev sahipliği yapacak.

(Kaynaklar: Jonathan T. Reynold, 30 Saniyede Yirminci Yüzyıl, Timothy D. Sofranko, Woodstuck, Neşe Akın Özkan, Caretta, 2016 – www.woodstuck.com)

Kaynak: OGGİTO

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…