4 milyar liraya özelleştirilen Erdemir’in 6 aylık cirosu 6,2 milyar lira: Net kar 1,5 milyar

3,9 milyar liraya özelleştirilen Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası’nın ikinci çeyrek satışları 6,2 milyar lira, net karı ise 1,5 milyar lira oldu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası’nın (Erdemir) ikinci çeyrek net karı yüzde 74 artışla 1,5 milyar lira oldu. Şirketin Cuma akşamı KAP’a bildirdiği finansal sonuçlarına göre satışları ise yüzde 32 artışla 6,2 milyar lira olarak gerçekleşti.

Şirketin güçlü net kârında, hammadde fiyatlarındaki sınırlı artışa karşın, ürün fiyatlarındaki güçlü artışın marjlara yaptığı katkı etkili olurken; TL’deki değer kaybı da satış gelirlerini destekledi.

Erdemir 3,9 milyar liraya özelleştirilmişti

Erdemir’in yüzde 46,12’si 27 Şubat 2006 tarihinde Oyak’a devredilmişti. Oyak, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın Erdemir’deki hissesine de satın alarak toplamda 2 milyar 960 milyon doları Özelleştime İdaresi Başkanlığı’nın hesabına yatırmıştı.

27 Şubat günü dolar/TL kuru 1,3113’den işlem görürken Oyak’ın özelleştirme için yalnızca 3 milyar 877 milyon lira ödemişti. Bugün ise firmanın yıllık karı neredeyse bu rakama eşit.

Özelleştirmenin yapıldığı tarihte basında yer alan haberlerin başlıklarında “Oyak, Erdemir’e 2.9 milyar ödedi Özelleştirme kasası dolara boğuldu” ifadelerine yer verilirken, 2006 yılının ilk iki ayında yapılan özelleştirmenin 7 milyar 129 milyon doları bulması ile övünülüyor.

Erdemir’in yüzde 47,63’lük hissesi halka açık kısım olarak borsada işlem görürken geriye kalan 52,7’lik kesimi halen Oyak’ın elinde.

Kaynak: Sendika.Org

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…