4 kilit eyalette de önde olan Biden sahneye çıktı: “Biz bu yarışı kazanacağız, demokrasi işliyor”

Donald Trump ve Joe Biden’ın Beyaz Saray’ı kazanmak için verdiği büyük yarışta son oylar kullanıldı. Alaska, Arizona, Georgia, Kuzey Carolina, Nevada ve Pennsylvania’dan gelecek sonuçlar bekleniyor.

Yarış anketlerin gösterdiğinden çok daha yakın geçse de, Biden; Michigan ve Wisconsin gibi kritik eyaletleri kazanarak rakibiyle arasındaki farkı açmaya başladı. Biden, CNN projeksiyonlarına göre 253 Seçmenler Kurulu oyuna ulaştı ve 17 delege daha kazanması durumunda ABD’nin 46. Başkanı olacak.

ABD medyasında, Biden başkan ilan edilmesi için geri sayımın başladığına dair yorumlar yapılıyor.

Trump’ın Ohio ve Florida’yı tekrar kazanması seçimi ilk gecesinde tahmin edilmesi zor bir hale getirse de, 2016’da kazandığı Michigan ve Wisconsin’i kaybetmesi tekrar seçilme umutlarını zora soktu. Biden, 2016 seçimlerinin Demokrat adayı Hillary Clinton’ın kazandığı bütün eyaletleri korumayı başardı.

2016’da Trump’ı ‘salıncak eyaletler’de elde ettiği zaferler Oval Ofis’e taşımıştı.

Oyların sayılmaya başladığı ilk saatlerde bir açıklama yaparak zafer ilan eden Donald Trump, kritik eyaletlerden seçim tahminleri gelmeye başladıktan sonra açıklamalarını “seçimde hile yapıldığı” yönünde değiştirdi. Trump kampanyası, Wisconsin’de oyların yeniden sayılması; Pennsylvania’da ise oy sayımının durdurulması yönünde dava açtı.

Biden, sonuçlar açıklanmaya devam ederken bu sabah saatlerinde Delaware’de sahneye çıkarak, “Seçimi kazanacağız gibi duruyor, demokrasi işliyor” dedi.

Kaynak: T24

İlginizi çekebilir