3. havalimanı inşaatında 6 metre yükseklikten düşen bir işçi yaralandı. İnşaat-İş Sendikası, alana gelen ambulansların siren çalmadığını aktardı.

İktidar yetkilileri tarafından sık sık 29 Ekim’de açılacağı vurgulanan 3. havalimanının inşaatında bir ‘iş kazası’ daha yaşandı. İnşaat-İş Sendikası, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda 6 metre yükseklikten düşen işçinin yaralandığını duyurdu. Sendika ayrıca işçiyi almak için gelen ambulansın siren çalmadığını “Artık ambulanslar gelirken siren çalmıyorlar” ifadeleriyle aktardı.

Havalimanını açılış tarihine yetiştirilmesi için ağır koşullarda çalıştırılan işçiler, iş cinayetlerine, maaşların vaktinde yatırılmamasına, yatakhane ve banyoların sağlıksızlığına ve servis sorununa karşı 14 Eylül’de ‘Köle değiliz’ diyerek isyan etmişti. Eyleme katılan işçiler, polis ve jandarma tarafından gece yarısı düzenlenen baskınla gözaltına alınmış ve gözaltına alınan 400’den fazla işçiden 24’ü tutuklanmıştı. İşçilerin tutuklanmasına Türkiye ve Avrupa’dan tepki yağmış, emek ve meslek örgütleri, gözaltına alınan işçilerin setbest bırakılması ve eylemde dile getirilen taleplerin karşılanması çağrısı yapmıştı.

Kaynak: Evrensel

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…