Ağır çalışma koşullarının düzeltilmesini ve iş cinayetlerinin önüne geçilmesi istedikleri için eylem yapan 3. Havalimanı işçilerinin iddianamesi kabul edildi.

nsanca çalışma koşulları talep ettikleri için havalimanı şantiyesinde eylem yapan ve sonrasında kolluk kuvvetlerinin yaptığı operasyonla gözaltına alınan 3. Havalimanı işçileri için iddianame hazırlandı.

Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı Terör, Kaçakçılık, Narkotik, Ekonomik ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianame Gaziosmanpaşa Asliye Ceza Mahkemesine iletildi.

İddianamede işçilere ‘görevi yaptırmamak için direnme, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali, kamu malına zarar verme, toplantı ve yürüyüşlere silah veya 23. maddede belirtilen aletlerle katılma ve mala zarar verme’ suçlamaları yöneltildi.

İddianamede inşaat işçileri ve sendikacıların da bulunduğu 61 kişi şüpheli sıfatıyla yer aldı. Şüpheliler için hapis cezası istenen iddianame kabul edildi. İşçiler, Gaziosmanpaşa 14 Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

“Çalışma şartları bahanesiyle toplandılar”

Hazırlanan iddianamede olaya ilişkin olarak Akpınar yerleşkesinde yaklaşık 2.000 kişilik grubun çalışma şartları bahanesiyle toplandığı ve iş yavaşlatma, işe gitmeme, işe gidenleri engelleme şeklinde eylem yaptıkları belirtildi.

Yine iddianamede olay yerine gelen kolluk kuvvetlerinin “Eylemin yasal olmadığı, eyleme son verilmesi gerektiği, eyleme son verilmemesi durumunda müdahale edileceği anons edilmesine rağmen grubun eylemlerine devam ettiği ve olay yerinden ayrılmadıkları tespit edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

İddianameyi hazırlayan savcı, işçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi için eylem yapmasını ise ‘yasadışı’ olarak niteledi.

İddianamede şüpheli olarak yer alan kişilerin ise eylem sırasında aktif yürüyüşte yer aldıkları ve toplanan kalabalığı yönlendirdikleri yer aldı. Şüphelilerin, iş sahasına gitmeye çalışan servisleri ve işçileri zorla durdurarak çalışmalarına engel olduklarını iddia etti.

Müdahalesi sırasında bazı kişilerin bunu engellemeye çalışmasının da suç unsuru sayıldığı iddianamede işçilerin kendi aralarında iletişim kurmak için oluşturdukları Whatsapp grubu da suç sayıldı.

Ne olmuştu?

Güvencesiz çalışma şartlarını, barınma ve servis sorunlarına ek olarak yemekhanede yaşanan sıkıntıları ve yaşanan iş cinayetlerini protesto eden işçilerin eylemi üzerine 14 Eylül’de polis ve jandarma Akpınar yerleşkesine girmiş ve biber gazıyla işçilere müdahalede bulunmuştu.

Sabaha karşı ve daha sonrasında yerleşkeye yapılan baskınlarla 537 işçi gözaltına alınmış, çıkarıldıkları mahkemelerde ise 31’i tutuklanmıştı. Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı ise bu işçilerden 61’i için iddianame hazırladı. (HA)

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…