Antep Süperpak Ambalaj işçileri, yönetimin ‘Sıfır’ zam teklifine karşı 40 derece sıcağa aldırmadan 3 ilde 20 gündür grevde

Avusturya merkezli Mayr-Melnhof Packaging Şirketi’ne ait MM Süperpak Ambalaj’ın İzmir, Karaman ve Antep’te bulunan fabrikalarında çalışan 250 civarında işçi, şirket yönetiminin üretim düşüklüğünü neden göstererek sıfır zam dayatması üzerine, 20 gündür grevde. İşçiler yönetimin 0 zam talebini asla kabul etmeyeceklerini belirtirken, kendilerinin verdiği net 380 liralık zam teklifinin kabul edilmesini istiyor. Antep’teki fabrikanın önünde her gün sabah 08.00’den akşam 17.00’a kadar 40 derecelik sıcağın altında bekleyen işçiler, hava sıcaklığı 100 derecede olsa da haklarını alıncaya kadar bekleyeceklerini dile getirdi.

Onurumuz için

Görüşmelere zam için başladıklarını, ancak işverenin tavrından sonra olayın zamdan çıkıp onur meselesine dönüştüğünü aktaran Selüloz-İş Sendikası Antep Temsilcisi Fatih Anlar, “Biz para için değil onurumuz için 40 derecelik sıcağın altında kararlı bir şekilde greve devam ediyoruz” dedi. 4 yıldır Süperpak Ambalaj’ın Antep fabrikasında çalışan Cengiz Aksoy da, “Biz fazla bir şey istemiyoruz. Ben fabrika açıldığından beridir burada çalışıyorum. Fabrikanın büyümesinde payımız var. Hakkımızı alana kadar direneceğiz. Burada mağdur olan sadece biz işçiler değil, ailelerimizde mağdur oluyor” diye belirtti.

Torbalı da direniyor

İzmir Torbalı’da da grevde olan ambalaj işçileri taleplerinin kabul edilmesini bekliyor. Grev nedeniyle kapısına kilit vurulan fabrika önünde bekleyen işçiler, aileleri ile birlikte direniyor. Fabrika önünde bekleyişlerini sürdüren işçilere aileleri de destek veriyor. Ege İşçi Birliği, Selüloz-İş Sendikasına bağlı olan işçileri grev yerinde ziyaret etti. Ayrıca Duvara Karşı Tiyatro Grubu, İzmir Müzisyenler Derneği ve Praksis müzik grubu da müzik ve tiyatro gösterileriyle işçilere destek sundu.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…