3. Çizgi Film Festivali başlıyor – Serkan Alan

“Uluslararası The Cartoon Mill Çizgi Film Festivali” bu yıl üçüncü kez Kaş’ta, 29- 30 Haziran tarihleri arasında düzenleniyor. Dünyaca ünlü anime sanatçısı Hayao Miyazaki’nin kurduğu ‘Stüdyo Ghibli’den Aya Suzuki’nin eğitim vereceği festivalde, çizgi film müziklerinden oluşan bir konser de katılımcılarla buluşacak.

Türkiye’nin ilk çizgi film okulu The Cartoon Mill, 3. Uluslararası The Cartoon Mill Çizgi Film Festivali’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Antalya’nın Kaş ilçesinde 29-30 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek festivalde çizgi film üzerine akademik sunumlar, atölye çalışmaları ve çizgi film müziklerinin seslendirildiği konser gerçekleştirilecek.

STÜDYO GHİBLİ’DEN AYA SUZUKİ EĞİTİM VERECEK

Kaş’ta üç yıl önce 5 TL bütçeyle çizgi film okulu kurmak için çalışmalarına başlayan Fatih Küçük bu zamana kadar çok sayıda çocuğun ve yetişkinin çizgi film üzerine eğitim almasına katkı sağladı. Türkiye’nin ilk çizgi film müzesini de sahip The Cartoon Mill’in üç yaşındaki festivalinin içeriğine dair Küçük şunları kaydetti:

“Bu yıl üçüncü kez insanlara farkındalık kazandırdığımız, ‘Türkiye’de güzel bir şeyler oluyor’ diye düşünmelerine neden olacak bir festival hazırladık. Hayao Miyazaki’nin kurduğu ‘Stüdyo Ghibli’de çalışan animatör Aya Suzuki bu yılki festivalimizde eğitimler düzenleyecek. Öte yandan animatörler, Mısır’dan Ahmet El Aswah ve İtalya’dan Adelle Dalla Pozza da eğitimler verecek. Bu isimlerin yanı sıra Türkiye’deki animasyon alanında çalışmalar üreten akademisyenler de festivale katılacaklar. Festival ile birleştirdiğimiz bir TUBİTAK projesine dair 30 akademisyen ve sanatçı Türkiye’de animasyon ve çizgi film alanında yapılan bilimsel çalışmaları anlatacaklar.”

ÇİZGİ FİLM MÜZİKLERİNDEN OLUŞAN KONSER DE FESTİVALDE

“Aynı zamanda Afyon ve Anadolu Üniversitesi’nde akademisyen olan iki müzisyen Studio Ghibli’nin yaptığı filmlerin müziklerini konser olarak hazırladılar. Kaş Antiphellos Antik Tiyatro’da dileyen herkesin katılabileceği, ücretsiz olarak düzenlenecek konserde 11 çizgi film müziği seslendirecekler. Yani, filmlere ödül verilen festivalden ziyade bilimsel ve atölyelerin yoğun olduğu bir içerik hazırladık. İnsanlara ulaşmak ve dokunmak istiyoruz.”

‘TAŞ DUVAR ÖRÜYORUM’

Çizgi film okulunu kurdukları ilk yıl festival yapmaya başladıklarını, ilk festivalin de kimseden destek almadan gerçekleştiğini belirten Fatih Küçük geride kalan üç yıla ilişkin ise şunları söyledi, “Bu projede kendimden ziyade insanları ön plana koymaya çalışıyorum. Şu anda deyim yerindeyse taş duvar örüyorum. Buranın kurucusuyum ama aynı zamanda bir amelesiyim. Başkalarını projeye dahil ettiğinizde bu büyüyor ve daha samimi, güzel oluyor. İlk yılımızda hiç destekçimiz yoktu ama bu yıl Kaş Belediyesi gelip, ‘Biz size destek olmak istiyoruz’ dedi. Onun dışında dernekler de katkı sağladılar. İnsanlar bu festivale dahil olmak istediler ve projemiz ülkeye mâl olarak devam ediyor.”

‘İNSANLAR GELİP ÇİZGİ FİLM TARİHİNİ BURADA GÖRSÜN İSTİYORUM’

Türkiye’nin ilk çizgi film müzesi de geçtiğimiz yıl açıldı. Kronolojik olarak geçmişten bugüne çizgi filmin tarihi gelişiminin yer aldığı müzeye ilişkin ise Küçük şunları söyledi:

“Müzemizi açmamızın ardından bölgede çok ciddi bir fırtına oldu ve zarar gördük. Müzemiz su aldı ve bazı eşyalar deforme oldu. Bu yıl yeniden müzemizi inşa ettik ve daha büyük bir müze ortaya çıktı. Şu an geçtiğimiz yıla göre yüzde 20 daha fazla materyale sahibiz. Çizgi filmin geçmişi 35 bin yıl öncesine dayanıyor. İnsanlar gelip çizgi film tarihini burada görsün istiyorum. Dünyadaki insanlar bir ülkeyi yaptıklarıyla, gösterdikleriyle tanır. Türkiye de dünyada güzel tanınmak istiyorsa bunu sanatla yapabilir. Biz de çizgi film alanında nitelikli evrensel değerlere ulaşabilirsek kendimizi dünyaya daha güzel tanıtabiliriz diye düşünüyorum.”

Türkiye’nin ilk çizgi film okulu The Cartoon Mill geride kalan üç yılda çok sayıda çocuğa çizgi film eğitimi verdi.

FESTİVAL PROGRAMI

“3’üncü Uluslararası The Cartoon Mill Çizgi Film Festivali”nin detaylı programı şu şekilde:

29 Haziran Cumartesi

09.00 – Murat MOROGLU “Geleneksel Oyunlar”

10.00 – Aya Suzuki (japonya) “Digital Animasyon”

13.00 – Yusuf ULUFER (Animatör-Eğitimci) “Sihirli Animasyon”

13.00 – Murat MOROĞLU (Yazar-eğitimci) “Çocuk Kitapları” (söyleşi )

13.00 – Bihter KAYA (Masal Anlatımı)

14.00 – Fidan TONZA (Akademisyen – OMÜ) “Animatik Karakterlerden Seramik Düdüklere”

15.00 – Özlem AYVAZ – Ramazan TİLKİ – (Akademisyen- OMÜ) “Karakter Tasarımından 3 Boyutlu Forma”

16.00 – Ahmet El ASWAH ( animatör- Mısır) “Geri Dönüşümden Animasyona”

17.00 – Adelle DALLA POZZA (İtalya) “ İtalyan Çizgi Film Tarihi”

19.30 – Festival Töreni (Kaş merkez / Antiphellos Antik Tiyatro) (The Cartoon Mill, Kaş Kaymakamlığı, Kaş Belediyesi, Kaş Milli Eğitim adına festival konuşmaları)

20.00 – Eğitimcilere Belgelerinin Takdimi

M.Emre Gül (Akademisyen – AÜ) “The Cartoon Mill Belgeseli” hakkında konuşma

20. 30 Aya SUZUKİ (Konuşma)

21.00 -22.00 – Studio Ghibli Müzikleri Konseri (Özgün – Sonat COŞKUNER / Akademisyen, AKÜ – AÜ)

30 Haziran Pazar

09.00 – Murat MOROĞLU “Geleneksel Oyunlar”

09.30 – “Matematik ve Çocuk Edebiyatı” (Tübitak proje ekibinin katılımı)

10.00 – Aya SUZUKİ (Japonya – Animatör) Dijital Animasyon

13. 00 – Ayşe Gül ÇETİN – Atakan YILMAZ (Akademisyen, DPÜ – Eğitimci ) “3 Boyutlu Karakter Hazırlama”

14.00 -Nazik ÇELİK YILMAZ , Ali Aycan GÜRBÜZ , Fatih KARA, Yahya Özkan AKYÜREK (Akademisyen, DPÜ ) “3B Animasyon Üretim Süreçleri”

16.30 – Ahmet El ASWAH (Mısır – Animatör) “Geri Dönüşümden Animasyona”

17.30 – Katılımcı Sertifika Töreni

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir