İsviçre’de kadın ve erkekler arasındaki eşitsizliği protesto etmek için 28 yıl aradan sonra çağrı yapıldı. 2019 yılının feminist seferberlik yılı olacağı söyleniyor.

İsviçre’de 28 yıl aradan sonra gerçekleşecek olan ikinci kadın grevinin, 2019’un en büyük politik olaylarından biri olacağı iddia ediliyor. 2019 yılıİsviçre’de bir feminist seferberlik yılı mı olacak? İsviçreliler kitlesellik anlamında başarılı olan ancak kısıtlı sonuçlar yaratabilen ilk kitle hareketinden 28 yıl sonra, 14 Haziran 2019’da, kadınlarla erkekler arasındaki eşitsizleri protesto etmek için ulusal bir grev çağrısı yapıyorlar. Şimdiden bir Federal Meclis üyesi de harekete katıldı.

İlk grev 14 Haziran 1991’de gerçekleşti ve 500 bini aşkın kadın greve katıldı.İlk grevin daha mütevazı bir tekrarı olan ve 24 Ekim 1975’te İzlanda’da yapılan grevde ise kadınların yüzde doksanı, ev işlerinden balık konservesi fabrikalarına kadar her alanda 24 saatliğine hayatı durdurdular. Yirmi sekiz yıl sonra gerçekleşecek olan ve Federal Meclis üyesi Simonetta Sommaruga tarafından desteklenen ikinci grevinse, 2019’un en büyük politik olaylarından biri olacağı iddia ediliyor. Bu iki tarih arasında neredeyse her şey değişti. Ama eşitliğe giden uzun yolda, kadınların öfkesi de sabırsızlığı da neredeyse aynı kaldı.

kaynak:YeniYaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…