26. İKSV Caz Festivali’nde neler var?

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, düzenlenen İstanbul Caz Festivali 26. kez yapılacak. Garanti Bankası’nın sponsorluğunda gerçekleşecek festival 29 Haziran-18 Temmuz tarihleri arasında müzikseverlerle buluşacak. 27 mekânda, 300’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının ağırlanacağı 50’nin üzerinde konserle, caz müziğinin sanatçıları yeni projeleriyle sahne alacak.

 

Festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü cazın iki önemli ismi davul sanatçısı Hasan Hürsever ve müzikseverlerin “Türkiye Ses Kralı” olarak tanıdığı Ömür Göksel’e verilecek. Festivalle ilgili detaylı bilgiler ‘https://caz.iksv.org/’ adresinde yer alıyor.

 

Jacob Collier- Makaya McCraven

Collier, 2016’da yayımladığı albümü “In My Room” ile iki Grammy kazandı. Collier, Herbie Hancock ve Hans Zimmer ile yaptığı işbirliklerinin yanı sıra, Pharrell Williams gibi isimlerle sahne aldı. Caz ve elektronik müzik yapımcısı, besteci ve davulcu Makaya McCraven yeni nesil caz müziğine ilham veren kilometre taşları arasında sayılıyor.

 

 

Snarky Puppy

Yaklaşık on yıllık yoğun bir turne temposunun ardından Grammy ödüllerine imza atan topluluk, caz, funk ve rock unsurlarıyla zenginleştirdikleri müzikleriyle biliniyor. 30’un üzerinde müzisyen arasından her konserde 8-12 kişilik bir seçkiyle sahne alan Snarky Puppy 26. İstanbul Caz Festivali kapsamında Birlikte Güzel desteğiyle izleyiciyle buluşacak. Konser 9 Temmuz Sal günü saat, 20.45’de Uniq Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleşecek.

 

Joss Stone

İlk albümüyle Grammy ve Brit ödüllerine adını yazdıran Joss Stone, 11 Temmuz Perşembe günü saat 21.00’da, Volkswagen Arena’da dinleyicileriyle buluşacak. Yayımladığı yedi albümün yanı sıra James Brown, Herbie Hancock, Stevie Wonder, Gladys Knight, Sting, Van Morrison ve Melissa Etheridge gibi isimlerle birlikte sahne alan Stone, soul müzikle şekillenen kariyerinde her daim yeni açılımlar da yaparak keşifçi tavrını koruyor.

 

Kamasi Washington

2015’te yayımladığı ilk albümü The Epic ile çıkış yapan Kamasi Washington, bugüne kadar John Legend, Run the Jewels, Ibeyi gibi yıldız müzisyen ve topluluklarla ortak çalışmalara imza attı. Saksofoncu, besteci ve yapımcı Washington, 10 Temmuz Çarşamba günü saat 21.30’da Volkswagen Arena sahnesinde olacak.

 

Mozaik

1980 ve 90’ların kült grubu Mozaik, 35 yıl sonra aynı kadroyla yeniden bir araya geliyor. Mozaik’in 1983-1995 kadrosundan Ayşe Tütüncü, Saruhan Erim, Mehmet Taygun, Timuçin Gürer, Serdar Ateşer, Mehmet Tütüncü, Ezel Akay ve Yağız Üresin‘in yanı sıra, Gevende grubundan Gökçe Gürçay da yer alacak. Yer yer caz, rock ve rock – füzyon tarzlarına yakın duran grup 17 Temmuz Çarşamba günü saat 19.00’da Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde olacak.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir