22 Ekim’de görülecek Suruç davasına sahip çıkma çağrısı

Her ayın 20’sinde adalet taleplerini dile getiren Suruç Aileleri İnisiyatifi, 22 Ekim’de Urfa’da görülecek Suruç davasına sahip çıkma çağrısında bulundu.

Suruç Aileleri İnisiyatifi, adalet talebiyle her ayın 20’sinde Kadıköy’de bulunan Halitağa Caddesi’nde gerçekleştirdikleri eylemlerinin 75’incisini düzenledi. “Kalplerimiz adalet için atsın” yazılı pankartın yere serildiği eylemde, sık sık “Suruç için adalet herkes için adalet” sloganı atıldı. Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Oya Ersoy, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel  Başkanı Şahin Tümüklü yanı sıra birçok gençlik örgütü üyesi ve yurttaş da destek verdi.

DELİLLER YOK SAYILDI

Suruç’taki canlı bomba saldırısında yaşamını yitiren Çağdaş Aydın’ın babası Fethi Aydın, katliamın üzerinden 6 yıl geçtiğini anımsattı. Bu süre zarfında lehlerine dava hiçbir gelişmenin yaşanmadığına işaret eden Aydın, davanın da göstermelik olduğunu ifade etti. Aydın, “Ellerindeki tek tutuklu sanık olan Yakup Şahin’e ceza verip davayı kapatmak istiyorlar. Katliamdan bu yana geçen 6 yıllık sürede avukatlarımızın iğneyle kuyu kazarak ortaya çıkarttıkları deliller yok sayıldı” dedi.

ARAŞTIRILMADI

Suruç Katliamı sanığı olan Yakup Şahin’in davanın bir duruşması sırasında, “Yanıma iki kişi gelerek katliamı üstlenmemi istedi. Üstelenirsen sana bir şey olmayacak” sözlerini sarf ettiğini anlatan Aydın, söz konusu Şahin’in bahsettiği kişilerin başvurulara rağmen araştırılmadığını kaydetti. Aydın, “Olay günü olay yerinin fotoğraflarını çekerken yakalanan ve çantasından IŞİD bayrağı çıktığı iddia edilen imam Abdullah Ömer Arslan şüpheli olarak dinlenilmedi” diye belirtti.

KUSURLU OLAN KATLEDİLENLER

Gaziantep İdari Mahkemesi’nin Suruç’ta katledilen 33 kişinin orada bulundukları için yüzde 50 kusurlu gösterdiğini aktaran Aydın, “Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği bir kararla Suruç’ta katledilen 33 düş yolcusunu örgüt üyesi olarak ilan etmiş ancak katliamı gerçekleştiren elli kanlı IŞİD üyesi olan Abdurrahman Alagöz hakkında ‘Açıklama sırasında üzerindeki bombayı patlatan bir kişi’ diyerek IŞİD’in adını bile zikretmemiştir” ifadelerini kullandı.

Aydın, 22 Ekim’de Urfa’da görülecek Suruç davasına sahip çıkma çağrısında bulundu.

‘HESABI SORULACAK’

HDP’li Oya Ersoy da katledilenlerin o gün insani yardım için orada olduğunu, buna rağmen katledildiğini ifade etti. Katliamın üzerinden 19 ay sonra iddianame hazırlandığını söyleyen Ersoy, “Diyarbakır, Suruç, Ankara katliamlarının her birinin dosyasında neler olduğunu biliyoruz. Avukat arkadaşlarımızın iğneyle kuyu kazarcasına açığa çıkardıkları delillerin her birinin üstü bir gayret ile kapatılmaya çalışılıyor. Bir katliam dosyası daha kapatılmak isteniyor.  Kapatmak isteyenlere biz buradan sesleniyoruz. 7 Haziran-1 Kasım arasında bu ülke haklarına yaşatılanları asla unutturmayacağız. IŞİD katillerini bu ülkeye sokanların her biri tek tek hesap verecek. Bu katliamların hesabı mutlaka sorulacak” şeklinde konuştu.

Kaynak: MA

İlginizi çekebilir