21 kişinin öldüğü Davutpaşa Katliamı’nın davasında ödül gibi cezalar

Davutpaşa’da 21 kişinin yaşamını yitirdiği, 115 kişinin yaralandığı maytap atölyesi patlamasının davasında iki sanığa 10’ar ay, iki sanığa da 1’er yıl 6’şar ay gibi ödül cezaları verildi, hükmün açıklanması ertelendi

İstanbul Davutpaşa’da 31 Ocak 2008’de 21 kişinin yaşamını yitirdiği, 115 kişinin de yaralandığı maytap atölyesi patlamasına ilişkin dava, Yargıtay’ın bozma kararının ardından dört sanık yönünden yeniden görülerek karara bağlandı.

Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında müşteki/mağdur avukatları davanın 10 yılı geride bıraktığını söyleyerek sanıkların en üst sınırdan cezalandırılmasını, böylece örnek bir karara imza atılmasını istedi.

Mahkeme heyeti ise sanıklardan Şevket Yıldırım ve Hatice Küçükakyüz’ü “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma” suçundan birer yıl, Rüstem Tekin ve Feruz Kutsal’ı da “görevi kötüye kullanma” suçundan ikişer yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanıkların geçmişteki halleri, sosyal durumları, suç sonrası ve yargılama sürecindeki tutum ve davranışları göz önünde bulundurularak Yıldırım ve Küçükakyüz’ün cezaları 10’ar aya, Tekin ve Kutsal’ın cezaları da 1 yıl 8 aya düşürüldü ve tüm sanıklar için hükmün açıklanmasına geri bırakıldı.

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir