“2018’de biteceği söylenen Gaziantep Şehir Hastanesi niye hâlâ bitmedi?”

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, 2018’de biteceği söylenen Gaziantep Şehir Hastanesi’nin bitmemesini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu

Sağlık alanını metalaştıran Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın 3. fazı olarak nitelendirilen şehir hastaneleri süreci, Temmuz 2006’da sağlık hizmetlerinde “yap-kirala-devret” olarak adlandırılabilecek “kamu özel ortaklığı modeli” ile ilgili uygulama yönetmeliği devreye girdi. Bin 875 kapasitelik Gaziantep Şehir Hastanesi’nin yapımına 2015 yılında başlandı fakat 2018 yılında biteceği söylenmesine rağmen, bitmemiş ve 2020 yılında bitirileceği belirtilmişti.

Hastane inşaatında yüklenici firma CNN İnşaat bünyesinde çalışan inşaat işçileri ücretlerinin ödenmemesi nedeniyle çatıya çıkarak intihara kalkışmıştı.

“2018’de biteceği söylenen Gaziantep Şehir Hastanesi niye hâlâ bitmedi?”

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Toğrul, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruları yöneltti:

  1. Gaziantep Şehir Hastanesi’nin belirtilen sürelerde bitirilememesinin nedeni nedir? Türkiye genelinde etkisini sürdüren döviz kurlarındaki hareketliliğe bağlı olarak Gaziantep Şehir Hastanesi inşaatının yavaşladığı iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
  2. İhale şartnamelerine göre 3 yılda yapımı tamamlanacak binaların 25 yıl da işletmesi yüklenici firmalara veriliyor. Bu 3 yılın gerçekçi olmadığı uygulamada görüldü. 3 yılda bitmeyince artan maliyet kamunun yani halkın sırtına mı yüklenecek?
  3. Gaziantep Şehir Hastanesinin finansörlerinden olan Samsung’un yüklenici firma olmaktan çekildiği iddiaları doğru mudur?
  4. Gaziantep Şehir Hastanesi’nde çalışan işçilerin maaşlarının ödenmemesinin nedeni nedir? Maaşları ödenmediği halde işine son verilen kaç işçi vardır? Bakanlığınız işçilerin mağduriyetini gidermek için bir girişimde bulunacak mıdır?
  5. Gaziantep Şehir Hastanesi ihalesinin sabit yatırım bedeli ne kadardır? Gaziantep Şehir Hastanesi ihalesi için şirketlere ödenecek kira bedeli her ay için ne kadardır?
  6. Bakanlığınızın yapım işlerini Sağlık Bakanlığı İnşaat ve Onarım Daire Başkanlığına değil de özel şirketlere yaptırmasının sebebi nedir?
  7. Şehir Hastaneleri’nin yapıldığı model İngiltere ve Kanada’da yıllarca kullanılmış, yarattığı kamu zararı nedeniyle ciddi eleştirilere neden olmuş, pek çok hastaneyi iflasa sürüklemiş bir modelken uygulamaya konmasının sebebi nedir?
  8. Dünyada yapılan araştırmalar 600 üzeri yatak sayısı olan hastanelerin verimsiz olduğunu ortaya koyuyor. 1875 yatak kapasiteli bir hastane yapılmasının gerekçesi nedir?
  9. Kamu Özel İşbirliği ile yapılan uygulamalarda sözleşmelerin genelde çok uzun vadeli olmaları nedeniyle, iktidar kendisinden sonra gelen hükümetlerin sağlık alanındaki politika tercihlerini ipotek altına almış olmuyor mu?

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir