2018 dünya satranç şampiyonunu belirleyecek karşılaşma dünyanın en iyi iki satranççısı Magnus Carlsen ve Fabiano Caruana arasında Londra’da 11 gündür devam ediyor.

1990 yılında Garry Kasparov ve Anatoly Karpov arasındaki maçın ardından şampiyonada ilk kez dünya satranç sıralamasının ilk iki basamağındaki isimler karşılaşıyor.

Bu isimlerden Magnus Carlsen, televizyondan canlı yayınlanan Dünya Satranç Şampiyonası maçlarının bir milyona yakın izleyici çektiği, insanların turnuvayı televizyondan takip etmek için işlerinden izin aldıkları 5 milyon nüfuslu Norveç’ten.

https://youtu.be/bwCbZ5lfjNM

Carlsen, 2013 yılından bu yana üst üste 5 kez dünya şampiyonu oldu ve Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) puanlarına göre dünya bir numarası.

13 yaşındayken Büyük Usta unvanını elde eden 27 yaşındaki Carlsen, 2011 yılından bugüne kadar dünya sıralamasının ilk basamağında yer alıyor. Carlsen 22 yaşında ilk kez şampiyon olduğunda Hindistanlı Viswanathan Anand’ı mağlup etmişti.

Magnus Carlsen

ABD ve İtalya vatandaşı Fabiano Caruana Almanya’da FIDE Adaylar Turnuvası’nda birinci olarak şampiyonluk turuna yükseldi.

26 yaşındaki Caruana Büyük Usta unvanını 14 yaşındayken elde etti ve Carlsen’i mağlup ederse ülkesi ABD adına, 1972 yılında Bobby Fischer’dan sonra turnuvada şampiyon olan ilk ABD’li olacak.

https://www.instagram.com/p/BI2eJuxgr5O/?utm_source=ig_web_copy_link

12 oyunda sona erecek şekilde takvimlenen şampiyonluk karşılaşması 28 Kasım’da, ihtiyaç duyulursa yapılacak eşitlik bozmaların ardından sona erecek.

1.14 milyon dolarlık para ödülünün yüzde 60’ı kazanana, yüzde 40’ı kaybedene verilecek.

1500 yıllık geçmişi olan satranç oyununun dünyada her yıl 600 milyon kişi tarafından oynandığı sanılıyor. Dünya Satranç Şampiyonası 1886 yılından itibaren her yıl düzenleniyor.

Kaynak: Euronews

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…