Özgür Denizli

2017’nin 50 Kitap Kapağı Arasına Türkiye’den 5 Kitap Girdi

Utku Lomlu, Geray Gençer, Kibele Yarman ve Koray Ekremoğlu kitap tasarımları 2017’nin “Yılın 50 kapağı” seçkisine alındı.

Amerikan Grafik Sanatlar Enstitüsü’nün (AIGA) Design Observer adlı platformla ortaklaşa düzenlediği “Yılın 50 kapağı – 2017” seçkisine Türkiye’den beş kitap girdi.

Seçkiye alınan kapak tasarımları şöyle:

Utku Lomlu

Utku Lomlu’nun iki tasarımı seçkiye girdi: Can Yayınları’ndan çıkan Paul Auster’ın “4321” ve Eimear McBride’ın “Kız Natamam Bir Şeydir”.

Lomlu 2016 seçkisine de yine Can yayınları için hazırladığı Jean-Paul Sartre’ın “Özellik Nedir?” kitap kapağıyla girmişti.

Geray Gençer

Geray Gençer’in Doğan Kitap için hazırladığı “Madam Bovary”, “Suç ve Ceza”, “Gurur ve Önyargı”, “Beyaz Diş” ve “Ölücanlar”dan oluşan “Klasikler” serisi.

Gençer 2016 seçkisine yine Doğan Kitap için hazırladığı Herman Koch’un “Havuzlu Yalnızlık” kitabının kapağıyla girmişti.

Kibele Yarman

Kibele Yarman’ın Koç Yayınları’ndan çıkan Ahmet Güntan’ın İngilizceye çevrilen The Tribe of the Esraris (Esrariler) kitabı.

Koray Ekremoğlu

Koray Ekremoğlu’nun ise Hakan Bıçakçı’nın İletişim Yayınları’ndan çıkan  “Uyku Sersemi” kitabı.

700 kitap içinden seçildi

2017 yılında yayımlanan kitapların değerlendirilmeye alındığı yarışmaya, 23 ülkeden 700 kitap başvurdu.

Seçkideki kitapları incelemek için tıklayın.

Seçkide ayrıca Kuzey Karolina Üniversitesi, Chapel Hill’in Enformasyon ve Kütüphane Bilimi Bölümü’nde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Zeynep Tüfekçi’nin Yale University Press’ten yayınlanan Twitter and Tear Gas: The Power and Fragility of Networked Protest (Twitter ve Biber Gazı: Bağlantılı Protestoların Gücü ve Kırılganlığı) da bulunuyor.

Kaynak: Bianet

Exit mobile version