1966 yılında İngiltere’de yapılan sekizinci Dünya Kupası’nı ev sahibi ülke kazandı. Turnuvaya damga vuran olay, final maçında İngiliz futbolcu Hurst’ün uzatmalarda kaydettiği golde topun çizgiyi geçip geçmediği oldu.

1966 FIFA Dünya Kupası’na  “futbolun beşiği” olarak adlandırılan İngiltere ev sahipliği yaptı. Adaylık sürecinde Batı Almanya ve İspanya’yı geride bırakan İngiltere,  sekizinci Dünya Kupası’nı düzenlemeye hak kazandı.
İngiltere 1966’ya toplam 16 ülke katıldı. Avrupa’dan 10, Güney  Amerika’dan 4, Asya ve Kuzey, Orta Amerika’dan ise birer ekip, İngiltere’de  mücadele etti.
Avrupa’dan Bulgaristan, İngiltere, Fransa, eski Batı Almanya,  Macaristan, İtalya, Portekiz, eski SSCB, İspanya ve İsviçre, Güney Amerika’dan  Arjantin, Brezilya, Şili, Uruguay, Asya’dan Kuzey Kore ile Kuzey, Orta  Amerika’dan Meksika katılan ülkeler oldu.
İngiltere’nin tartışmalı şampiyonluğu 
İlk kez İngiltere’de düzenlenen Dünya Kupası’nda seyircisi önünde  zafere ulaşan evsahibi takımın şampiyonluğu, finalde Geoff Hurst’ün attığı gol  nedeniyle uzun süre tartışılmaya devam etti. Londra’da 30 Temmuz 1966’da yaklaşık 97 bin seyirci önünde oynanan  finalde İngiltere, uzatmada Batı Almanya’yı 4-2 yenerek tarihinin ilk ve tek  şampiyonluğuna ulaştı.
Batı Almanya 12. dakikada Helmut Haller’in golüyle 1-0 öne geçerken,  İngiltere 18’de Hurst ile skora denge getirdi ve ilk devre 1-1 sona erdi. Ev  sahibi ülke 78. dakikada Martin Peters ile öne geçse de normal süre 89’da  Wolfgang Weber’in golüyle 2-2 sonuçlandı. İngiltere, Hurst ile 101. dakikada bir  kez daha üstünlüğü yakalarken, topun çizgiyi geçip geçmediği tartışmalara neden  oldu. 120. dakikada tekrar sahneye çıkan Hurst, maçın skorunu belirledi ve  İngiltere sahadan 4-2 galip ayrıldı. Hurst attığı 3 golle final maçında hat-trick yapan ilk oyuncu olmayı  da başardı.
Carbajal tarihe geçti 
Meksika’nın efsane kalecileri arasında yer alan Antonio Carbajal, 5 kez Dünya Kupası organizasyonlarında mücadele eden ilk oyuncu oldu. Carbajal, 1950, 1954, 1958 ve 1962’den sonra İngiltere 1966’da da takımının kalesini koruyarak Dünya Kupası tarihine geçti. Meksikalı kaleci, 37 yaşındayken takımının formasını Uruguay ile grupta oynanan ve 0-0 sona eren  karşılaşmada son kez giydi. Carbajal en fazla sayıda Dünya Kupası’na katılan  oyuncu olma unvanını Alman Lothar Matthaus ile paylaşıyor.
Gol kralı Eusebio 
İngiltere’deki şampiyonanın gol kralı, Portekiz’den Eusebio oldu. Rakip fileleri 9 kez havalandıran Eusebio’nun gol krallığına ulaştığı  turnuvada, Batı Almanya’dan Helmut Haller 6 golle ikinci, SSCB’den Valeriy  Porkuyan, İngiltere’den Geoff Hurst, Macaristan’dan Ferenc Bene ve Almanya’dan  Franz Beckenbauer 4’er golle üçüncü oldu.
32 maçta 89 gol atıldı 
İngiltere’de 1966’da yapılan turnuvadaki 32 maçta toplam 89 gol  atıldı. Maç başına 2,8 gol ortalaması yakalanan kupanın en golcü takımları ise  17 golle Portekiz ve 15 golle eski Batı Almanya oldu.
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…