16 Mart anmasına polis saldırısı: 33 kişi gözaltında

16 Mart Beyazıt ve Halepçe katliamlarında yaşamını yitirenleri anmak için İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde anma yapan üniversitelilere polis biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı. 33 üniversiteli yaka paça gözaltına alındı.

16 Mart Beyazıt ve Halepçe anmasına polis saldırısı: 33 üniversiteli gözaltında!

SiyasiHaber

Üniversiteliler, 16 Mart Beyazıt Katliamı ve Halepçe Katliamı için İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde buluştu. Üniversiteliler, 16 Mart 1978 Beyazıt ve 16 Mart 1988 Halepçe katliamlarını Eczacılık Fakültesi önünde yaptıkları basın açıklamasıyla andı. Eczacılık Fakültesi önünde toplanan öğrencilere polis saldırısı gerçekleşti.

Gerçekleşen saldırıda 33 kişi gözaltına alındı. Polis görüntü almaya çalışan gazetecilere de müdahale etti. Gözaltına alınanlar arasında gazetecilerinde olduğu bilgisine ulaşıldı.

Öğrenci İnisiyatifi: Saldırılarınız boşuna, gençliği susturamayacaksınız!

Öğrenci İnisiyatifi, bugün İstanbul Üniversitesi’ndeki Beyazıt ve Halepçe Katliamları’nda yaşamını yitirenleri anmak için toplanan öğrencilere yönelik polis saldırısına ilişkin bir açıklama yaptı : “Gençlik AKP’ye diz çökmeyecek”

Öğrenci İnisiyatifi: Saldırılarınız boşuna, gençliği susturamayacaksınız!

SiyasiHaber

16 Mart 1972’de Beyazıt’ta faşistler tarafından gerçekleştirilen ve 7 devrimci öğrencinin hayatını kaybettiği Beyazıt Katliamı ve 16 Mart 1988’de Kürt halkına yönelik Saddam Hüseyin’e bağlı Irak ordusunca kimyasal silahlarla 5 bin kişinin öldürüldüğü Halepçe Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde düzenlenen eyleme polis saldırmış, onlarca öğrenci darp edilerek gözaltına alınmıştı.

Saldırıya ilişkin bir açıklama yapan Öğrenci İnisiyatifi, geçtiğimiz günlerde aynı yerde Önder Babat’ı anmak için toplanan gençlere de polisin saldırdığını hatırlatarak, saldırıların gençliğin AKP iktidarına karşı yükselen öfkesini bastırmak için gerçekleştiğini vurguladı.

AKP iktidarının gençlikle kan uyuşmazlığı yaşadığı ve gençliğin öfkesini sindirmeyi amaçladığı belirtilen açıklamada, “AKP iktidarı bilmelidir ki, katliamları unutmadığımız gibi katliamcıları da unutmayacak, hesabını soracağız” denildi.

Açıklamada, “Ekonomik krizin derinleştiği, akademinin ve bilimin üzerindeki tahakkümün arttığı, öğrencilerin yaşam alanlarının yok edilmeye çalışıldığı bugünlerde, siyasal iktidar kirli tezgahlarıyla gençliğin boğazına yapışmak ve sessiz kalması için faşist çetelerini, polisleri ve çeşitli yöntemleri hayata geçirmek istese de  öğrenci gençliğin birleşik mücadelesinin önünde hiçbir güç duramaz” ifadeleri kullanıldı.

Öğrenci İnisiyatifi Merkez Koordinasyonu tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“16 Mart 1978’de Beyazıt’ta faşistler ve polis işbirliğinde gerçekleşen ve 7 öğrencinin öldürüldüğü Beyazıt Katliamı ile 16 Mart 1988’de Saddam Hüseyin’e bağlı Irak ordusu  tarafından Halepçe’de 5 binden fazla insanın öldüğü Kürt halkına yönelik kimyasal silahlarla gerçekleştirilen Halepçe Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde toplanan ve açıklama yapmak isteyen üniversitelilere yönelik polis saldırısı gerçekleştirildi.

Polisin biber gazı ve plastik mermiler kullanarak gerçekleştirdiği saldırı sonucunda aralarında Öğrenci İnisiyatifi üyesi 2 yoldaşımızın da bulunduğu çok sayıda öğrenci darp edilerek gözaltına alındı. Geçtiğimiz günlerde aynı yerde, Önder Babat’ı anmak için toplanan üniversitelilere de polis saldırısı gerçekleşmiş ve yine onlarca öğrenci darp edilerek gözaltına alınmıştı.

AKP iktidarının üniversitelerimizde gerçekleştirdiği sistemli saldırıların, gençliğin iktidara yönelik öfkesini bastırmak için yapıldığı açıktır. Gençlikle kan uyuşmazlığı yaşayan, her geçen gün artırdığı baskı ve şiddetin gençliğin yükselen öfkesini sindireceğini zanneden AKP iktidarı bilmelidir ki, katliamları unutmadığımız gibi katliamcıları da unutmayacak, hesabını soracağız!

Gençlik, tarihten aldığı direniş bilinciyle faşist iktidarın tüm saldırılarına ve önümüze koyduğu tüm engellere rağmen, yaşam alanlarına sahip çıkmaya ve üniversiteleri faşizme karşı direnişin mevzilerine dönüştürmeye devam edecektir.

Ekonomik krizin derinleştiği, akademinin ve bilimin üzerindeki tahakkümün arttığı, öğrencilerin yaşam alanlarının yok edilmeye çalışıldığı bugünlerde, siyasal iktidar kirli tezgahlarıyla gençliğin boğazına yapışmak ve sessiz kalması için faşist çetelerini, polisleri ve çeşitli yöntemleri hayata geçirmek istese de  öğrenci gençliğin birleşik mücadelesinin önünde hiçbir güç duramaz!

YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak!
Yaşasın gençliğin faşizme karşı birleşik mücadelesi!”

İlginizi çekebilir