Özgür Denizli

15 FEDAŞ İŞÇİSİ DAHA İŞTEN ÇIKARILDI -DİSK/Enerji-Sen: Hiçbir arkadaşımızı geride bırakmayacağız

DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, şirket yönetimiyle yapılan ‘pozitif’ görüşmenin ardından gelen işten çıkarmalara tepki gösterdi, “Ekmeğimizi savunmakla mükellefiz” dedi.

DİSK’e bağlı Elektrik, Gaz, Su, Baraj Çalışanları Sendikası (DİSK/Enerji-Sen) üyesi Fırat Aksa Elektrik Hizmetleri AŞ (FEDAŞ) işçilerinin 9 Ağustos’ta başlattığı iş yavaşlatma eylemi 38’inci gününde devam ediyor.

Şirket yöneticileriyle 13 Eylül’de yapılan ‘pozitif’ görüşmeden bir gün sonra 15 işçinin daha İş Kanunu’nun 25/2 maddesi (Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller) gerekçesiyle işten çıkarıldığını duyuran DİSK/Enerji-Sen, bugün 17.30’da Dersim merkezdeki Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yapacak.

Şimdiye kadar 32 işçinin işten çıkarıldığını belirten DİSK/Enerji-Sen; hak kayıplarının giderilmesini, taban maaş ücretinin 22 bin lira olmasını, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin sağlanmasını, personel eksikliğinin giderilmesini, banka promosyonlarının ödenmesini ve işçileri işe iadesini talep ediyor.

Şirketle görüşme sonrası işten çıkarma

bianet’in telefonla ulaştığı DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin, İstanbul’da Aksa İcra Kurulu’nun toplantısı öncesi bölge müdürünün, FEDAŞ işçilerinin taleplerini tekrar dinlemek için kendilerini aradığını söyledi.

Keskin, dört işçiyle beraber Elazığ’a giderek bölge müdürüyle görüştüklerini belirterek şöyle konuştu:

İnsanca yaşayacak bir ücret, işçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarının sağlanması yönünde taleplerimiz var. Onlar da bir an önce bu sorunu çözüme kavuşturmak istediklerini, orada işçi arkadaşlarla bir araya gelmek istediklerini beyan ettiler. Pozitif bir görüşme oldu. Bunun üzerine de döndük ve icra kurulunun yapacağı toplantını sonucunu beklemeye başladık. Ancak bu bekleyiş esnasında 15 işçi arkadaşımıza daha işten çıkarıldıklarına dair SGK’den mesaj geldi.

“Ekmeğimizi savunmakla mükellefiz”

Şirket yöneticilerinin, kararın icra kurulu tarafından alındığı bilgisini paylaştığını aktaran Keskin, “Bütün çalışanlar için ‘küçük bir iyileştirme’ yapıldığı, işten atılan arkadaşlarımızın durumunun izleneceği, ancak bazılarıyla ‘kesinlikle çalışılmayacağı’ yönünde kararları olduğunu ifade ettiler” dedi.

Keskin, 120 işçiyle beraber bu yola çıktıklarını ve kimseyi geride bırakmayacaklarını belirterek, “Yöneticiler, eylemin devam etmesi halinde önümüzdeki günlerde diğer arkadaşlarımızın da çıkışının verileceğini söyledi, biz de ‘ekmeğimizi savunmakla mükellefiz’ yanıtını verdik” diye konuştu.

Kaynak: Bianet – Vecih Cuzdan

Exit mobile version