İzmir’in Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren TARİŞ fabrikasında çalışırken Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Gıda Sanayi İşçileri Sendikası’na (Gıda- İş) üye oldukları için 7 işçi, 6 Kasım’da işten çıkarıldı.

İşten atmaları protesto eden işçilerin başlattığı oturma eylemi 7. gününde devam ediyor. İşten atılan işçiler ve sendika üyeleri, sabah 08.00’de oturma eylemine başlayarak akşam saat 18.00’e kadar devam ediyor. Gıda-İş Sendikası Ege Bölge Temsilcisi Gürsel Köse, işverenin kamuoyunu yanıltıcı bilgiler paylaştığına dikkat çekerek, 6 aydır fabrikada sendikal mücadele yürüttüklerini söyledi. Burada çalışan 145 işçiden 120’sinin anayasal ve demokratik haklarını kullanarak sendika üyesi olduğunu, işveren bu tercihi değiştirmeye çalıştığını belirten Köse, “Biz işçi sendikasıyız. Onların önerdiği sendika Şeker İş Sendikası ya da başka sendika üye olmalarını istiyor. Anayasa’nın 51. maddesi açık bu ülkede yaşayan herkesin sendikaya üye olmak anasının ak sütü gibi helaldir diyor. Bırakın sendikaya üye olmayı bu iş yerinden işten çıkarılan 7 tane işçi arkadaşın yeni bir tüzük hazırlayıp yeni sendika kurma hakkı var.” dedi.

‘Kitlesel açıklama yapacağız’

TARİŞ’in geri adım atmaması halinde DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da katılacağı kitlesel basın açıklaması yapacaklarını dile getiren Köse, emek örgütlerinin ve siyasi partililerin de desteklerini beklediğini söyledi. Köse, sözlerini şöyle tamamladı: “Şimdi el ilanları hazırlıyoruz. TARİŞ’te işverenin işçilerin işten atılmalarını niçin yaptığını hem halkımıza hem de demokratik kitle örgütlerini ileteceğimiz el ilanları hazırlanıyor. Halkımızı kalabalık olduğu yerlerde tüm işçi arkadaşlarımıza yaşananları anlatacağız. Tüm halkımızı özellikle demokratik kitle örgütlerini, sendikaları, odaları dayanışma içerisinde birlikte olmaya çağırıyoruz.” TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği’nin kurumsal iletişim birimi tarafından yapılan açıklamada, “Sendika, çalışanlarımızı iş yerini işgale teşvik etmiş, kurumumuz önünde çalışanlarımızın içinde olmadığı eylem grupları oluşturmuştur. Konu adli makamlara intikal etmiştir” denildi. İşverenin sendika üyelerini sürekli işten atmakla tehdit edilmesi üzerine 9 Kasım tarihinde sendika temsilcileri de, işveren hakkında İzmir Karşıyaka Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Kaynak: Yeni Yaşam   (Ruken Demir)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…