12 Temmuz 1991 tarihinde İstanbul’da Dev-Sol’a dönük bir polis baskını düzenlendi. Niyazi Aydın, İbrahim Erdoğan, İbrahim İlçi, Cavit Özkaya, Hasan Eliuygun, Nazmi Türkcan, Bilal Karakaya, Zeynep Eda Berk, Yücel Şimşek ve Ömer Coşkunırmak adlı devrimciler dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Mehmet Ağar’ın başında bulunduğu kontrgerilla ekiplerinin İstanbul Dikilitaş, Balmumcu, Nişantaşı ve Yeni Levent’te düzenlediği operasyonlarla yargısız infazla katledildiler.Ankara’da aynı günlerde Fintoz Dikme ve Buluthan Kangalgil katledildiler.

Bu operasyonla ilgili dosya halen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nde değerlendiriliyor. Konu ile ilgili 21 Aralık 2017 tarihli Sendika.org’da çıkan haberi sizlerle paylaşıyoruz.

12 Temmuz 1991 Dev-Sol operasyonları Avrupa Konseyi gündeminde

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 27 yıl önce İstanbul’da düzenlenen Dev-Sol’a dönük polis baskınlarının dosyasını yeniden gündeme aldı

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin 5-7 Aralık tarihlerinde Strasbourg’da “vekiller” düzeyinde yapılan toplantısında bundan 27 yıl önce İstanbul’da düzenlenen Dev-Sol’a dönük bir polis baskınının dosyası yeniden gündeme geldi.

Niyazi Aydın, İbrahim Erdoğan, İbrahim İlçi, Cavit Özkaya, Hasan Eliuygun, Nazmi Türkcan, Bilal Karakaya, Zeynep Eda Berk, Yücel Şimşek ve Ömer Coşkunırmak adlı devrimciler dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Mehmet Ağar’ın başında bulunduğu kontrgerilla ekiplerinin 12 Temmuz 1991’de İstanbul Dikilitaş, Balmumcu, Nişantaşı ve Yeni Levent’te düzenlediği operasyonlarda yargısız infazla katledilmişlerdi.

Çeyrek asırdır açık duran Dev-Sol baskını

Hürriyet yazarı Sedat Ergin, “AİHM ve Türkiye” yazı dizisinin 4. yazısını “Çeyrek asırdır açık duran Dev-Sol baskını” başlığı altında Avrupa Konseyi gündeminde duran Dev-Sol davasına ayırdı.

Dava AİHM’de İbrahim Erdoğan’ın ailesinin başvurusu nedeniyle gündeme alındığı için “Erdoğan ve diğerleri/Türkiye” diye adlandırılıyor. Kararlar da “Erdoğan grubu kararları” diye geçiyor.

Ergin, AİHM’nin, 2006 yılında altıya bir oyla, Türkiye’nin ölen kişilerin ‘yaşam hakkı’nı ihlal ettiğine karar vermiş, aynı kararda operasyona katılan polis görevlilerinin ölüme yol açan fiilerinin etkili bir şekilde soruşturulmadığı gerekçesiyle ikinci bir ‘ihlal’ verdiğini hatırlatarak, kararın uygulanmaması ve hükümetin bu konuda güven vermemesi üzerine çeyrek asırlık bu davanın Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi gündemine alındığını yazdı.

1400 karar uygulanmayı bekliyor

Ergin, yazısının sonunda “Erdoğan grubu kararları” gibi uygulanmayan 1400 kararın sırada beklediğini hatırlattı:

“Burada önem taşıyan husus, komitenin önünde “Erdoğan grubu kararları” gibi farklı alanlara yayılan pek çok uygulama bekleyen kararın bulunmasıdır. Toplanma ve gösteri düzenleme hakkından Alevilerle ilgili konulara, ifade özgürlüğünden keyfi tutuklamalara kadar uzanan çok geniş bir yelpazede 1.400’e yakın ihlal kararı uygulama bekliyor.”

 

Kaynak: Sendika.Org

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…