12 Eylül cuntacı generallerinin davası Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü. Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkındaki davanın düşürülmesine karar verildi.

12 Eylül cuntacı generallerinin davası Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görüldü.

12 Eylül darbesini yapan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkındaki davanın düşürülmesine karar verildi.

19 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşen duruşmada, ”Mal varlıklarının ve mirasçıların elde ettiği hakların ve darbe sayesinde elde ettikleri mirasçılarına intikal eden mal varlıklarının müsadere edilmesi” talep edilmişti. Ancak bu talep de reddedilmiş ve duruşma ertelenmişti. Bugün görülen duruşmada bu talep tekrar reddedildi. Müsadere yapılmasına gerek olmadığına karar verildi.

Kenan Evren ve Tahsinkaya’nın ölmeleri nedeniyle Askeri Ceza Kanunu kapsamında rütbelerinin sökülmesine gerek olmadığına karar verildi.

Ne olmuştu?

Darbeci iki general Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında daha önce verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, sanıkların temyiz aşamasında ölmesi nedeniyle Yargıtay tarafından bozulmuştu. Bozma kararı doğrultusunda Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi 2017 yılında her iki sanık için ayrı ayrı davanın düşmesine karar vermiş ve karar müdahiller tarafından bir kez daha Yargıtay’a taşınmıştı. Yargıtay, Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını bu kez eski ve yeni ceza kanunlarındaki sanıklar lehine olan hükümlerin karma şekilde uygulanmış olması nedeniyle bozdu. Mahkeme, bu ikinci bozma kararı sonrasında ölen sanıkların müsadereye tabi malvarlıkları ve emekli general ve cumhurbaşkanı olarak mirasçıları tarafından kullanılan menfaatlerle ilgili karar verdi.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…