115 çocuğa cinsel istismarı ortaya çıkaran sosyal hizmet uzmanı İclal Nergiz, başhekim yardımcısı Akif A. hakkında 50 bin liralık manevi tazminat talepli mobbing davası açtı

İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ndeki 115 hamile çocuğun kayıtlarının gizlenmesi ve istismarı ortaya çıkaran İclal Nergiz, hamile çocuklar ilgili birimlere bildirmemekten dolayı yargılanan başhekim yardımcısı Akif A. hakkında 50 bin liralık manevi tazminat talepli mobbing davası açtığı öğrenildi.

Cumhuriyet’in haberine göre, Nergiz’in Küçükçekmece 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verdiği dilekçede şu ifadeler yer aldı:

Akif A. başhekim yardımcısı olunca görev aldığı projelerden Nergiz’e el çektirdi. Görev tanımında olmayan nöbetleri baskıyla tutturdu, ‘Bu senin sınavın’ dedi. Nergiz, 1 Ocak 2017 ile 9 Mayıs 2017 tarihleri arasında 115 hamile çocuk hakkında hiçbir işlem yapılmadığını tespit etti. Çocukların durumunu sordu, ertesi gün de kendisini Sefaköy Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’ne sürdü.

Sendika.Org’a konuşan soysal hizmet uzmanı İclal Nergiz, mobbing davasını hamile çocuklarla ilgili yaşananların öncesinde açtığını belirtti.

İclal Nergiz’in avukatı Erkan Akça ise yaşananları kısaca şöyle aktardı:

115 çocuğa cinsel istismarın ortaya çıkarılmasının öncesinde başhekim yardımcısı Akif A, müvekkilim İclal Nergiz ve diğer çalışanlara dikta uygulamaya başlamıştı. Nergiz izindeyken bile nöbetleri kontrol etmesini istiyordu. Çalışanları ‘FETÖ’ ile suçlayarak ‘Ayaklarını kaydıracağım’ gibi ifadeler kullanıyordu. 115 çocuğa cinsel istismarın ortaya çıkarılmasının ardından ise yaşanan baskı daha da arttı. O dönemde mobbing davası açtık, henüz sonuçlanmadı. Bir sonraki duruşma 19 Ekim’de görülecek.

Kaynak: sendika.org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…