11 barodan TBB’ye olağanüstü genel kurul çağrısı

İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Şanlıurfa, Diyarbakır, Aydın, Van ve Tunceli baro yönetimleri, aldıkları güncel tarihli yeni kararları TBB’ye eş zamanlı bugün sundular. TBB’nin “seçimli olağanüstü genel kurula gidebilmesi” için gereken 10 baro şartının sağlandığını belirten İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “TBB’nin en kısa zamanda genel kurul alması gerekiyor” dedi .

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu’nun olağanüstü genel kurul taleplerini ‘usul’ gerekçesiyle reddettiği 10 baro, geçtiğimiz hafta içinde TBB’nin “seçimli olağanüstü genel kurula gidebilmesi” için yönetim kurullarında güncel tarihli yeni karar aldılar. Tunceli Barosu’nun da katılmasıyla genel kurul çağrısı yapan 11 baro, bugün eş zamanlı verdikleri dilekçeler ile TBB’yi olağanüstü genel kurula çağırdı.

İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Şanlıurfa, Diyarbakır, Aydın, Van ve Tunceli baro yönetimleri, bu hafta toplanması beklenen TBB Yönetim Kurulu’nun en kısa zamanda seçimli olağanüstü genel kurul kararı almasını bekliyor.

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “11 baro olarak bugün dilekçeleri TBB’ye sunduk. Bu süreçten sonra karar TBB Yönetim Kurulu’nda alınacak. TBB seçimli ya da seçimsiz olağanüstü genel kurul kararı almak zorunda. Ancak ne zaman yapılacağına dair bir süre öngörmek zor. Biz en kısa zamanda olmasını istiyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan adli yıl açılış törenine, 52 baronun boykotuna rağmen katılarak büyük tepki çekmişti.

Feyzioğlu için süreç, 52 baronun boykot etmesine karşın Cumhurbaşkanlığında düzenlenen adli yıl açılış törenine katılmasıyla başlamıştı. Olağanüstü kongre çağrılarından ilkini, o dönemde Ankara Barosu yapmıştı.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir