10 Ekim katliamı davasında karar açıklandı. 17’si firari 19’u tutuklu sanığın yargılandığı davada dokuz sanığa 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Duruşmadan sonra aileler adına açıklama yapan Mehtap Sakinci Coşgun, Tarihi bir karar verildi. Yargılanan sanıklar ceza aldılar” dedi. Avukat İlke Işık, “Gerçek sorumluları yargılayamadılar” derken; katliamda çocuğunu kaybeden bir baba, “Devlet görevlileri de yargılanacak” diye bağırdı.

Ankara Garında 10 Ekim 2015’te meydana gelen ve 103 kişinin öldürüldüğü bombalı saldırıyla ilgili Sincan Cezaevi Kampusundaki Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 10. tur duruşmalarının dördüncü gününde karar açıklandı.

Mahkeme heyeti dokuz sanığa “Anayasal düzeni ihlal” suçundan birer kez, “kasten öldürme” suçundan da 100’er kez olmak üzere toplam 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti; Abdulmubtalip Demir, Talha Güneş, Metin Akaltın, Yakup Şahin, Hakan Şahin, İbrahim Halil Alçay, Resul Demir, Hüseyin Tunç ve Hacı Ali Durmaz’ı 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca bu sanıklara 20’si çocuk 391 kişiyi öldürmeye teşebbüs suçundan da ayrı ayrı 10 biner yılın üzerinde hapis cezası verildi.

9 sanık ise örgüt üyeliğinden değişik yıllarda hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyetinin kararını okumasının ardından sanık sıralarından itirazlar yükseldi.

Kamu görevlilerinin yargılanmadığı 17’si firari 19’u tutuklu davadan tahliye edilen olmadı.

9 sanık ise örgüt üyeliğinden değişik yıllarda hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyetinin kararını okumasının ardından sanık sıralarından itirazlar yükseldi.

Davada firari yargılanan 17 sanık şöyle:

İlhami Balı, Savaş Yıldız, Edremit Türe, Deniz Büyükçelebi, Yakup Selağzı, Kasım Dere, Nusret Yılmaz, Mustafa Delibaşlar, Walentina Slobodjanjuk, Muhammet Zana Alkan, Ömer Deniz Dündar, Cebrail Kaya, Ahmet Güneş, Kenan Kutval, Bayram Yıldız, Hasan Hüseyin Uğur ve yargılama sırasında hayatını kaybeden Mehmet Kadir Cabael.

DURUŞMAYI İZLEYEN TEK TV ARTI TV

Artı Tv Ankara Temsilcisi Sibel Hürtaş, Duruşmanın dördüncü gününde de gazetecilerinduruşma salonuna alınmadığını söyledi. Duruşmayı izleyen basın kuruluşlarının arasında merkez medyadan hiç bir gazete ve televizyonun olmadığını da belirten Hürtaş, duruşmayı izleyen tek tv kanalının Artı TV olduğunu söyledi.

AİLELERDEN İLK AÇIKLAMA: TARİHİ BİR KARAR VERİLDİ

Kapatılan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun karar sonrası yaptığı ilk açıklamada, şunları söyledi:

“Tarihlerin bizim hayatımızda önemi çok önemli. Bugünün en az 10 Ekim gibi önemi var. Tarihi bir karar verildi. Yargılanan sanıklar ceza aldılar. Bu sanıkların bir kısım failler olduklarını biliyoruz. Ben şu an her birinizi tek tek öpmek istiyorum. İnsanların sosyal medyada izlemeye dahi dayanamadığı kare varken, sokağa dahi çıkmak istemezken biz Ankara’ya geliyorduk. Hayatlarımızdan iki yıl yargılama, üç yıl da umutlarımız çalındı. Biz insan üstü çaba gösterdik.”

‘ADALET DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

“Biz bu insanların aileleriyiz, başka bir yöntem bilmiyoruz” diyen Coşgun, “Bu mücadeleyi devam ettirdik. Bu ülke başka katliamlar görmesin diye bedenlerini feda eden insanlarımız… Siz olmasaydınız bu salonlarda üç kişi çaresizliği hissedecekti. Adalet mücadelesini bu saatten sonra da devam ettireceğiz. Bildiğimiz kararı dinledikten sonra da azmimizi kaybetmeyeceğiz” diye konuştu.

Coşgun, şöyle devam etti: “Mücadele nasıl yapılır göstermiş olduk. Biz adaletin bizi iyileştireceğine inanan insanlar olarak, hep birlikte büyük bir şeyi başardık. Adaletin iyileştirici duygusunun karşısında ağlamayacağız ve pes etmeyeceğiz. Adalet demeye devam edeceğiz.”

Basın açıklamasının yapıldığı sırada katliamda yakınlarını kaybedenler arasında fenalaşanlar oldu. Katliamda çocuğunu kaybeden bir baba, “Devlet görevlileri de yargılanacak” diye bağırdı.

‘GERÇEK SORUMLULARI YARGILAMADILAR’

Avukat İlke Işık da katliamda alınan karara ilişkin açıklama yaptı. Işık, “10 Ekim günü o mitingde önlem almayanları, Gaziantep’i IŞİD hücresi haline getirenleri biliyoruz. Bunu dosya da memleket de biliyor. Adalet bu ülkede zor arkadaşlar. Siz varsanız diye bugün bunlar tutuklu. Bu yüzden tahliye edilmediler. Onlar gerçek sorumluları yarılayalamadılar” dedi.

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…