10 Ekim Ankara Katliamı’nın yarın görülmeye başlanacak karar duruşması için DİSK, KESK, TMMOB, TTB, 10 Ekim-Der kitlesel katılım çağrısı yaptı

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim-Der, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde yapılan basın toplantısı ile 31 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülecek olan 10 Ekim Ankara Katliamı’nın karar duruşmasına çağrı yaptı.

Açıklamaya CHP Milletvekili Kani Beko ve HDP Milletvekili Zeynel Özel de katıldı. 3 gün sürecek dava yarın Sincan Cezaevi Kampüsü mahkeme salonunda saat 9.30’da başlayacak. Dava için Kurtuluş Parkı Vedat Dalokay Salonu’nun önünden 7.30’da otobüs kaldırılacak.

“Adalet mücadelemiz hiç bitmeyecek”

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim-Der, “Ağıtlarımız, gözyaşımız, acılarımız ve öfkemizle yoğrulan adalet mücadelemiz hiç bitmeyecek” diyerek 10 Ekim Ankara Katliamı’nın karar duruşmasına katılım çağrısı yaptı. Evrensel’de yer alan habere göre sendika, meslek örgütleri ve 10 Ekim Derneği adına ortak açıklamayı okuyan Mehtap Sakinci Coşgun, “Katliamın milyonların ruhunda, yüreğinde açtığı yaralar hala geçmedi” diyerek 10 Ekim Ankara Katliamı sonucu 103 kişinin hayatını kaybettiğini, 500’e yakın kişinin yaralandığını ve çok sayıda kişinin farklı organ kayıplarıyla hayatına devam ettiğini söyledi.

“Öfkeliyiz çünkü…”

Coşgun, acılarının tarifsiz öfkelerinin de büyük olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

Çünkü 2012’den beri emniyet tarafından izlenen ve kimlikleri bilinene katiller itiraf edildiği gibi ‘kendini patlatmadan’ yakalanmamıştır. Gelen istihbarat mitinge katılan on binlerden saklanmıştır. Ambulanslardan önce gelen TOMA’lar ve zıhlı araçlar gaz bombası atarak yaralı arkadaşlarımızın nefeslerini kesmiş, ölü sayısını arttırmıştır. Katliamın ardından cenaze törenleri hedef alınmış, bastırılmak istenmiştir. Dönemin Başbakanı, ‘Saldırının ardından oylarımız yükseliyor’ diyerek siyasi kazançla çıktıklarını ifade edebilmiştir. 10 Ekim haberini yapan gazeteciler, protesto eden yurttaşlar ve avukatlar hakkında davalar açılmıştır. Katliamla ilişkili sanıkların bir kısmı sadece üyelikten ceza almıştır.

“Duruşmanın Sincan’a kaçırılması manidar”

23 ay 50 celse Sıhhiye Adliyesi’nde görülen davanın karar duruşmasının Sincan’a kaçırıldığını dile getiren Coşgun, “Soma katliamı davasının karar duruşmasının siyasi hesaplarla ertelenmesinin ardından, işçileri göz göre göre ölüme gönderenlere verilen ödül gibi cezalar henüz hafızalardayken, 10 Ekim Katliamı’nın karar duruşmasının Sincan’a kaçırılması manidardır” diye konuştu.

“Er ya da geç sorumlular yargılanacak”

Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar 10 Ekim Davası’nın bitmeyeceğini söyleyen Coşgun, “Yitirdiğimiz arkadaşlarımızın bizlere bıraktığı en değerli emanet olan emek, barış, demokrasi mücadelesini de hep beraber, kol kola omuz omuza büyütmeye kararlıyız. Er ya da geç, sorumlular yargılanacak emek, demokrasi, barış kazanacak” dedi.

“IŞİD bağıra bağıra geldi”

KESK adına konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Gerçek sorumluların çıkarılması, emek, barış, demokrasi ve adalet mücadelesine sahip çıkmak için yarınki duruşma önemli. Herkesi Sincan’a davet ediyoruz” diye konuştu. Dışarıdan gelecek olanlar, ulaşım, barınma ve beslenme için kriz masası da oluşturduklarını ifade eden Bozgeyik, saat 7.30’da Sincan’a gitmek için Vedat Dalokay önünden araba kalkacağını söyledi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da göstermelik bir dava yürütüldüğünü belirterek, “IŞİD ülkemize bağıra bağıra geldi. Yanlış uygulanan siyasi politikaların tezahürüdür. Bu davanın büyük salonlarda görülmesi gerekirken Sincan’a kaçırılması bile düşündürücüdür. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

TTB Merkez Konsey Üyesi Sinan Adıyaman ellerinden gelen her şeyi hem hekim olarak hem de kurum olarak yapacaklarını söyledi ve dayanışma için Sincan Adliyesi’ne çağrı yaptı.

DİSK Genel-İş Sekreteri Cafer Konca ise hukukun tam anlamında yerini bulmasının, kanayan yaraları biraz olsun dindireceğini söyleyerek hukuk mücadelesinden hep yan yana olacaklarını ve takip edeceklerini söyledi.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…