Bugün Meclis’te yemin etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için Beştepe’deki sarayda tören düzenlenecek. Mehter marşlarıyla karşılanacak Erdoğan’ın törenine 10 bin kişi katılacak, 101 pare top atışı yapılacak.

AA’nın haberine göre Erdoğan, Meclis’teki yemin töreninin ardından Anıtkabir’i ziyaret edecek, sonra da tören için Beştepe’deki saraya geçecek. Süvari Birliği ile saraya giriş yapacak Erdoğan mehter marşlarıyla karşılanacak. Bu esnada Erdoğan için 101 pare top atışı yapılacak. Ayrıca Hava, Kara ve Deniz komutanlıklarına bağlı ordu karargahlarında da 101’er pare top atışı gerçekleştirilecek.

AA, sarayda düzenlenecek törenin katılımcı sayısı ve çeşitliliği açısından dünyadaki en önemli devlet başkanlığı törenlerinden biri olacağını öne sürdü.

Görevli ve davetlilerle yaklaşık 10 bin kişinin katılım sağlayacağı törene öğretmen, itfaiye eri, muhtar, esnaf, maden işçisi, diş hekimi gibi toplumun değişik kesimlerinden yurttaşlar da davet edildi.

Erdoğan’a özel para basılacak
Dini cemaatlerin ruhani liderlerinin de katılacağı törende, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Armoni Mızıkası, TSK Mehteran Takımı ve TSK Tarihi Birlik de yöresel kıyafetlerle hazır bulunacak.

Misafirlere, darphane tarafından özel bastırılan, arka yüzünde sarayın ve törene ilişkin enstantanelerin bulunduğu 1 liralardan hediye edilecek. Bu özel paraların bir kısmı da tedavüle sokulacak. Ayrıca, tören gününe özel pul bastırılacak.

Konuk devlet başkanları onuruna verilecek akşam yemeğinde, Almanya eski şansölyesi Gerhard Schröder ve Tunus Nahda Hareketi Lideri Raşid Gannuşi gibi isimler de yer alacak.

Törene ayrıca Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya’dan toplulukların siyasi ve dini temsilcileri de iştirak edecek.

‘CHP törene katılacak ancak ayağa kalkmayacak’

Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis’teki yemin törenine katılacak. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Erdoğan Genel Kurul’a girdiğinde ayağa kalkmayacaklarını söyledi.

HDP davetli değil, Çorlu’ya gidiyor

Cumhurbaşkanlığı HDP’yi külliyeye davet etmemişti, HDP’den yapılan açıklamayla şu şekilde:

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile çok sayıda milletvekili 24 kişinin yaşamını yitirdiği ve çok sayıda kişinin de yaralandığı Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine geçecek. Bu nedenle HDP’lilerin çoğunluğu mecliste Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin törenine katılmayacak. Ancak sınırlı sayıda milletvekili mecliste bulunacak.

İYİ Parti gitmeyecek

Genel Başkan Akşener’in davet edilmemesi nedeniyle, Erdoğan’ın yemini sonrası Saray’da düzenlenecek etkinliklere katılmama kararı alındı.

Sosyal medyada tepki

Türkiye’nin dün saat 17.20 civarında yaşadığı tren faciası sonrasında Anadolu Ajansı’nın gece saat 00.21’de duyurduğu ‘Saray’daki görkemli tören’ haberi sosyal medyada tepkilere neden oldu.

https://twitter.com/Esperan63466473/status/1016090853146857473

 

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan da Twitter hesabından “Misafirlerimiz için hazırız…” diyerek Saray’dan bir fotoğraf paylaştı.

 

https://twitter.com/Alidogalli/status/1016031219400790016

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…