10 barodan İstanbul’da açıklama: Tehlikedeyiz, ses olmaya devam edeceğiz

’24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü’ nedeniyle 10 ilin baro başkanları İstanbul’da ortak bir basın açıklaması yaptı. İstiklal Caddesi üzerinde buluşarak İstanbul Barosu’na yürüyen avukatlar halen cezaevinde bulunan ve aralarında ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu meslektaşlarının açlık grevine başladığını duyurdu.

İstanbul Barosu üyesi avukatlar ’24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü’ nedeniyle İstiklal Caddesi’nde bir araya geldi. ‘Avukatların sesi kesilirse yurttaşların nefesi kesilir’ sloganıyla düzenlenen etkinliğe CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP milletvekilleri Musa Piroğlu ile Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

Avukatlar katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, gazeteci Uğur Mumcu ve KHK ile kapatılan ÇHD’nin Genel Başkanı tutuklu avukat Selçuk Kozağaçlı ile tutuklu diğer avukatların fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşıdı. Sık sık, ‘Avukat susmadı susmayacak’, ‘Tutsak avukatlar yalnız değildir’, ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz’, ‘Devrimci avukatlar onurumuzdur’, ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’, ‘Tahir Elçi onurumuzdur’, ‘Avukat susmaz susturulamaz’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları atarak İstanbul Barosu’ na yürüyüş düzenledi. Baro önünde, İstanbul, İzmir, Aydın, Diyarbakır, Adana, Antalya, Bursa, Mersin, Edirne ve Gaziantep baro başkanları açıklamalarda bulundu.

.

‘TEHDİT EDİLDİK, DARP EDİLDİK, GÖZALTINA ALINDIK’, 

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, avukatların Türkiye’de karşılaştığı sorunlar anlattı. Durakoğlu, “Tehdit edildik, darp edildik, tutuklandık. Tahir Elçi olup öldürüldük” diyerek şöyle konuştu: “Kavili davasında olduğu gibi avukatı savcılığa şikayet eden yargıçlar tanıdık. Bürosuna gelip ellerindeki fotoğraflarla soruşturulan avukatlar gördük. Polisler büro kapılarına dayandı bu ülkede. Bunu da yazdı tarih. Bu sadece İstanbul’da duyulan örnekler. Müvekkiliyle görüştürülmeyen avukatlar, karakolda polis tarafından darp edilen avukatlar gibi birçok örnek yaşadık.”

Durakoğlu şöyle devam etti: “Hacizlerde karşılaştığımız tehlikeler cabası. Silahların gölgesinde duruşmalara katıldık. Bizi hiçbir tehdit yıldırmadı. Hep direndik. Senin için direndik biz hep ey halkım. Unutma bizi halkımız. Sadece para kazanmak değil mücadelemiz. Bizimkisi özünde bir demokrasi mücadelesi, hukuk devleti için mücadelemiz. Hukuk güvenliğin olsun diye bu. Unutma bizi. Teslim olursak senin de kalmaz hukuk güvenliğin. Biliyoruz bizim sesimiz kesilirse senin de nefesin kesilir. Buradan tüm dünyaya sesleniyoruz: Hiçbir baskıya boyun eğmeyeceğiz. Avukatların sesi kesilirse yurttaşların da nefesi kesilir. Kesmeyiz. Biz avukatız. Herkese bir gün lazım oluruz.”

Durakoğlu’nun ardından bölge baro başkanları da birer açıklama yaptı:

‘TUTUKLU AVUKATLAR AÇLIK GREVİNE BAŞLADI’

Adana Barosu Başkanı Veli Küçük: Bugün Mersin Barosu başkanımızla havalimanından doğrudan Silivri Cezaevi’ne giderek Selçuk Kozağaçlı meslektaşımızı ziyaret ettik. Tutsak meslektaşlarımızın yaşadıkları haksızlıklara, hukuksuzluklara karşı ne yazık ki açlık grevine başladıklarını sizlerle paylaşıyorum. Vücut bütünlüklerini hiçe sayarak bugün ülkemizde yaşanan tek adam rejimini, polis devleti uygulamalarını protesto etme ve seslerini duyurma adına yaptıkları açlık grevini saygıyla karşılıyorum. Ben de bugüne kadar iki dosyadan yargılanan ve beraat eden bir meslektaşınız olarak hukuksuzluklara karşı bir kez daha haykırıyorum. Savunma susmadı susmayacak.

Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt: Bugün barolarda avukat hakları merkezi varsa bunların kurulmasına sebep olan bu sisteme yazıklar olsun. Bugün 24 Ocak 2019 Tehlikedeki Avukatlar Günü’nün Türkiye’ye ithaf edilmesine sebep kim varsa yazıklar olsun. Avukat olarak kendi hakkımızı aramak için azıcık yürüdük diye önümüze çöp koyan kim varsa yazıklar olsun. Mahkeme koridorlarında kutsal savunma hakkı yerine gelsin diye adil yargılanma hakkı kullanılsın diye meslektaşlarıma sataşarak elleri kelepçeli olarak mahkemelere getirildiklerini gördük. Eğer sizi rahatsız ettiysek verdiğimiz rahatsızlık insanların hak arama mücadelesidir. Bizim için onurdur.

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan: Bu meydanda bir avukat kalana kadar hedeflerimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Yaşasın avukatlar, yaşasın tam bağımsız savunma.

Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun: Biz avukatlar tarih boyunca bedel ödedik. Asla savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Biz Bursa’da son 30 yılda polis işkencesinde, müvekkil fiilinde yurttaşların karşısında avukatların darp edildiğini gördük. Biz 12 Eylül darbesinin Bursa Barosu’nda Mehmet Cengiz’in fotoğrafı var diye ‘indir’ diyenlere ‘benim gücüm yetmez sıkıysa gel sen indir’ diyen bir baroyuz. Tahir Elçi, Ali Gündağ katledildi. Son avukat cüppesini çıkartana kadar bu mücadele asla son bulmayacak.

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın: Üzülerek şunu söylüyorum 3 yılı aşkın süre oldu Tahir Elçi davasında bir arpa boyu yol almadılar. Tüm barolara sesleniyoruz: Sesinizi yanımızda daha güçlü duymak istiyoruz. Selçuk Kozağaçlı ve arkadaşlarının davası asıl konuşulması gereken meselelerden biri. Her gün tehlike altında olan sadece avukatlar değil savaş bir halk sağlığı sorunudur diyen Türk Tabipleri Birliği, hak savunucuları tehlike altında.

Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez: Bugün eğer buradaysak, eğer avukatlar tehlike altındaysa bu Türkiye’nin hak arayan bir Türkiye  olmadığını gösteriyor. Eğer OHAL kalkmasına rağmen OHAL İnceleme Komisyonu hâlâ faaliyetteyse Türkiye’nin bir özgürlük ülkesi olmadığını gösteriyor. Bizler Türkiye’nin tarihi boyunca vardık, bundan sonra da var olmaya devam edeceğiz. Burada, duruşma salonlarında, her yerde vatandaşlarımızın bize ihtiyaç duyduğu her yerde biz nefes oluyoruz. Bunun için ses olmaya devam edeceğiz.

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel: Özlem hukuk devletine, demokrasiye, insan haklarına özlem… Tarihimizin hiçbir döneminde bu kadar karanlık bir dönem yaşamadık. İnsanlar düşündüklerini ifade ettikleri için, hak aradıkları için, sosyal medya paylaşımları için gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, sesleri kısılıyor. İstiyorlar ki susalım, istiyorlar ki iyi çocuklar olalım. Öldürülsek de bitirilmemiz mümkün değil.

Edirne Barosu Başkanı Alper Pınar: Bizler hukukun üstünlüğünü sonuna kadar yürüteceğiz. Biz avukatlar olarak susmayacağız. Tek başına bir hiçiz. Hep birlikte mücadelemize devam edeceğiz.

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı: Avukatlar olarak biz Tahir Elçi olduk canımızı verdik. Biz hak ve özgürlük adına her zaman ses olmaya devam edeceğiz. Biz savunma makamıyız, biz avukatız, hiçbir zaman susmayacağız. Bunu aşana kadar Tahir Elçi olacağız, Selçuk Kozağaçlı olacağız.

İlginizi çekebilir