Bin 154’ü sürekli hasta toplam 258 bin 640 mahkûmun bulunduğu cezaevlerinde sadece 471 doktor görev yapıyor. Her 550 mahkûma bir doktor düşen cezaevlerindeki sağlık sorunlarını CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi Meclis gündemine taşıdı.

Cezaevlerinde kötü muamele, işkence, zor yaşam koşulları ile mücadele eden mahkûmlar, tedavi için doktor da bulamıyor. Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre, cezaevlerinde toplam 258 bin 640 mahkûm bulunuyor. Bin 154’ü sürekli “hasta” olan mahkûmların tutulduğu cezaevlerinde sadece 471 doktor bulunuyor. 270 doktor kadrosunun bulunduğu cezaevlerinde yalnızca sekiz kadrolu doktor hizmet verirken diğer doktorların kadroları ise çeşitli hastanelerde bulunuyor. 463 doktor, cezaevlerinde “görevlendirme” yolu ile çalıştırılıyor.

Konu Meclis gündeminde
Mahkûmların avukatları ve aileleri aracılığıyla duyurduğu problemlerin başında gelen doktora erişim sorunu, TBMM gündemine taşındı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle sunduğu soru önergesinde, cezaevlerindeki doktor sayısının artırılmamasının nedenlerini sordu.

“Çoğu aile hekimi”
Cezaevlerindeki doktorların büyük bir bölümünün aile hekimi olduğunu ve haftanın belirli günleri cezaevlerine uğradığını ifade eden İlgezdi, Bakan Gül’e şu soruları yöneltti:

“►Hapishanelerde sürekli doktor bulundurulması yönünde bir çalışma yapılmayacak mıdır?

►Mahkûmların doktor muayenesi neden kelepçeli yaptırılmaktadır? Kelepçe ile muayene uygulamasına neden son verilmemektedir?

►Kelepçeli muayeneyi kabul etmeyen mahkûmların tedavisi yapılmadan cezaevine geri götürüldükleri iddiaları doğru mudur?

►Van Hapishanesi’nde bir mahkûmun, başı ağrıyan başka bir mahkûma ağrı kesici ilaç gönderdiği için ‘1 aylığına etkinliklerden men cezası’ verildiği iddiaları doğru mudur?”

 

Kaynak :Birgün

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…