YTÜ’de kadın öğrenciye şiddet: “Ben hocayım, o bir kadın değil”

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Ç.G. adlı öğrenci sigara içtiği sırada öğretim görevlisinin hakaret ve şiddetine maruz kaldı. Şiddete uğrayan öğrenci, öğretim görelisinden şikayetçi oldu.

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde dün meydana gelen olayda, Ç.G., sabah dersten çıktıktan sonra bina önüne sigara içmeye çıktı. İnşaat Fakültesi’nde Doç. Dr. olan Mehmet A., Ç.G.’ye, “Okuma yazmanız yok mu? Burada sigara içilmiyor. Gidin buradan” diyerek el hareketinde bulundu.

Mehmet A.’yı daha önce görmediğini belirten Ç.G., “Siz kimsiniz? Düzgün bir dille uyarın” diye cevap verdi. Bunun üzerine Mehmet A., “Okuma yazmanız da mı yok terbiyesizler” diyerek Ç.G.’nin fotoğrafını çekmeye çalıştı ve hakaretler yağdırdı. Bunun üzerine Ç.G. hemen güvenliğe haber verdi. Olay yerine gelen güvenliği de tersleyen Mehmet A. genç kadını itti ve yumruk attı.

Bu sırada dersten çıkan Yasin K. ve Engin C. kavgayı ayırmaya çalıştı. Ancak Mehmet A., Engin C.’ye de yumruk attı. Kavganın büyümesi üzerine toplanan öğrencilerden biri “Karşındaki bir kadın, nasıl bir kadına vurabilirsin” diye sorunca “Ben hocayım, o bir kadın değil. İnsan da değil” diye bağırdı. Daha sonra taraflar polise giderek birbirlerinden şikayetçi oldu. Doç. Mehmet A., polise verdiği ifadede kavgayı ayırmaya çalışan öğrencilerden birinin ona vurduğunu ve hakaretlere maruz kaldığını iddia etti.

Üniversiteli kadınlar tepki gösterdi

Üniversiteli kadınlar Ç.G. ile dayanışma içerisinde olduklarını belirterek kadın öğrenciye şiddet uygulayan Mehmet A.’yı teşhir etti.

Kadın Kolektifi@kadinkolektifi
Kamusal bir alan olan üniversitede kadın düşmanı politikalarını bu alan içerisinde uygulayan, erkek şiddetini meşrulaştıran Ahmet Alkan bizim hocamız olamaz! Biz üniversiteli kadınlar olarak bu denetimi sağlamaya çalışan zihniyete, +

Kadın Kolektifi@kadinkolektifi

Kadın düşmanlarına, bizi bu alanlardan soyutlamaya çalışanlara karşı yaşamlarını savunmaya devam edeceğiz. Sokakları, kampüsleri, bulunduğumuz her alanı mora boyayana dek her yerdeyiz, biz kadınlar yaşamın ta kendisiyiz!

Resmi Twitter'da görüntüle

Kampüs Cadıları@KampusCadilari

Kampüs Cadıları@KampusCadilari

Akademide yer edinmiş erkekliği, kampüste kadınların özgürleştirmeye çalıştığı alanları kısıtlamaya çalışan, sözlü ve fiziksel şiddet uygulayan öğretim görevlisi Mehmet A.’yı teşhir ediyoruz!

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

Özgür Genç Kadın@OzgurGencKadin

Dün sabah YTÜ’de sigara içtiği için Öğretim Görevlisi Mehmet A. tarafından genç kadın sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldı.
Erkek ya da hoca olmaları onları meşrulaştırmaz. Bu saldırılara karşı Özsavunmamızla karşılarında olacağız.

Kaynak :Sendika.org

İlginizi çekebilir