Yakın Tarih, Linç Girişimleri Sıralı Listesi

Yakın tarihimizde bir dizi siyasi linç olayı yaşandı. Seçim dönemli siyasi iktidarın toplumu bölen dilinin bir etkisi olarak memleketin dört bir yanında gerçekleşmiş, Linç girişimlerini sıralı olarak aşağıda topladık.

1- Ankara,Çubuk – Kılıçdaroğlu’na asker cenazesinde saldırı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da katıldığı asker cenazesinde saldırıya uğradı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da katıldığı cenazede, Kılıçdaroğlu’nu protesto eden bir grup CHP liderine tekme ve yumrukla saldırdı. Kılıçdaroğlu köyde güvenli bir evde yaklaşık bir saat tutulduktan sonra zırhlı araçla çıkarıldı. Ankara Valiliği ise saldırıdan ‘protesto eylemi’ diye söz ettiği açıklamasında ‘sorumluları hakkında yasal işlemlerin başlatıldığını’ duyurdu.

Kılıçdaroğlu’na asker cenazesinde saldırı

2- Şanlıurfa , Suruç – AKP’lilerin seçim ziyareti.

Suruç’ta seçim çalışması yapan AK Partililere ziyaret etmek istedikleri esnaf tepki gösterince başlayan tartışma kavgaya dönüştü. Silah, bıçak ve sopaların kullanıldığı olaylar sırasında Şanlıurfa Valiliği, 3 kişinin öldüğünü 9 kişinin de yaralandığını duyurdu. HDP ise olaylarda 3’ü esnaf 5 kişinin öldüğünü duyurdu. DHA ise saat 21.03’te geçtiği haberde saldırıda ölenlerin sayısının 4’e yükseldiğini duyurdu.

SURUÇ DOSYASI

3-KKTC, Lefkoşa- Barbaros Şansal’a apronda linç girişimi.

Barbaros Şansal, 2017 yılbaşı gecesinde sosyal medyadan paylaştığı mesajda “Bu kadar gazeteci tutukluyken, bu kadar çocuk taciz ve tecavüze uğrarken bu kadar yolsuzluk, rüşvet almış başını giderken, bağnazlar tebliğcilerle birlikte sokaklarda pislik dağıtırken siz hala yeni yılı mı kutluyorsunuz” demiş ve “Bokunda boğul Türkiye” ifadesini kullanmıştı.

Bunun üstüne Kuzey Kıbrıs’tan sınırdışı edilen Şansal, 2 Ocak 2017 gecesi İstanbul Atatürk Havalimanı’nda uçaktan inerken linç girişimine maruz kalmıştı.

Türk Hava Yolları’nın (THY) 20.55 seferiyle İstanbul’a getirilen Şansal, uçağın inmesinin ardından polis ekipleri uçağa binerek Şansal’ı gözaltına aldı.

Polisler eşliğinde uçaktan indirilen Şansal’a önce sözlü hakaretlerde bulunan saldırganlar, daha sonra, Şansal uçaktan uzaklaştığı sıralarda, Şansal’ı ortalarına alarak dövdüler.

Saldıranların büyük kısmının Atatürk Havalimanı’nda görevli yer personeli olduğu ifade ediliyor.

4 – Manisa, Demirciler – Kürt işçilere ırkçı saldırı

Manisa’nın Demirci ilçesinde ülkücü oldukları bilinen bir grubun ilçede Kürt işçilere saldırması sonucu 2 işçi ağır yaralandı.

HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, Manisa’nın Demirci ilçesinde Hükümet Konağı ve Karaca Alışveriş Merkezi inşaatında çalışan, Kenan Atılgan, Savaş Çoban, Burhan Çoban, Kadir Kılıç, Uğur Koyuncu ve Recep Çoban adlı işçilerin 6 Aralık akşamı ilçe merkezinde linç saldırısına maruz kalmalarını Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması talebi ile Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

“İşçilerin tarafımıza doğrudan aktarmış olduğuna göre, Kadir Kılıç ve Recep Çoban, ismi belli olmayan ancak Ağrılı oldukları söylenen iki inşaat işçisi ile sokakta sohbet ettikleri esnada Cafe Alem, Cafe Biyer ve Aydın Pide sahiplerinin ve çalışanlarının içinde olduğu öne sürülen 100 kişiye yakın kalabalık bir grubun saldırısına uğramıştır” diyen Birtane, Ağrılı işçilerin Kürt oldukları gerekçesi ile daha önce de Cafe Alem’e alınmadığı iddiasının bulunduğunu söyledi.

Aktarılan bilgilere göre, Recep Çoban’ı alıkoyan grubun sopalarla diğer gençlere saldırdığını belirten Birtane, “Kadir Kılıç’ın akrabalarını araması üzerine olay yerine gelen Kenan Atılgan, Burhan Çoban, Savaş Çoban ve Uğur Koyuncu da bu kalabalık grubun linç saldırısına maruz kalmıştır” dedi.

Birtane, Kenan Atılgan, Savaş Çoban, Burhan Çoban, Kadir Kılıç, Uğur Koyuncu ve Recep Çoban, Manisa Demirci’de inşaat işçi olarak çalışan Kürt işçiler olduğunu belirterek, “Ankara Haymana nüfusuna kayıtlı olan işçilerin anlattıklarına göre, olay yerine polisler geldikten sonra Demirci Devlet hastanesine götürülmüşlerdir” dedi.
Birtane, işçilerin hastanede karanlık bir odaya kapatıldıklarını, hastane önüne yaklaşık 2 bin kişinin toplandığını, kitlenin içinden “bu Kürtleri bize teslim edin öldürelim” şeklinde sesler yükseldiğini belirterek, “İşçiler, polislerin de kendilerine ‘şu an dışarda 2 bin kişi sizi öldürmek için bekliyor’ dediklerini öne sürmüşlerdir. Demirci Devlet Hastanesi’nde tedavi edilmeyen içiler, ambulanslarla ilçeden uzaklaştırılmışlardır” ifadelerini kullandı.

5 – Muğla, Fethiye – Dövülerek Atatürk büstü öptürülen Kürt esnafa hapis, linççilere beraat.

Muğla’da zorla Atatürk büstü öptürüldükten sonra linç edilmek istenen İbrahim Çay’a kendisini linç etmek isteyen Hakan Tosun’u olay sonrası ‘tehdit’ ettiği gerekçesiyle 5 ay hapis cezası verildi.

Facebook hesabında peşmerge kıyafetiyle paylaştığı fotoğrafın ardından Muğla’da saldırıya uğrayan ve zorla Atatürk büstü öptürülen İbrahim Çay’a saldıran yedi kişi hakkında dört yıldan 19 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Çay hakkında ise Facebook’ta PYD’yi övdüğü gerekçesiyle ‘örgüt propagandası’ suçundan beş yıla kadar hapis cezası talep edildi. Ayrıca Çay’a saldırganlardan birini telefonla ehdit ettiği iddiasıyla üç ay 22 gün hapis cezası verildi. Ceza ertelendi.

6- Trabzon – Trabzon’da HDP’li gruba linç girişimi

Trabzon’da 1 Mayıs kutlamaları sırasında ellerinde Türk bayrakları olan bir grup HDP’ li gruba taş ve sopalarla saldırdı. Grup HDP’ lilerin afişleri ile pankartlarını yaktı. Türk bayrağı açan grup ise “Burası Trabzon buradan çıkış yok, Ne mutlu Türküm diyene” sloganları attı.

7. Samsun , BDP milletvekillerine saldırı.

Sinop’ta yaşanan gerginliğin ardından BDP’li milletvekillerinin gittiği Samsun’da da olaylar çıktı. BDP’lilerin gideceği bina önünde toplanan kalabalık grup, taş atarak camları kırdı. Polis ekipleri, gruba biber gazıyla müdahale etti. BDP heyeti, olaylardan sonra Trabzon ziyaretini iptal etti.

Çorum’dan bu sabah karayoluyla Sinop’a gelen BDP milletvekiller, Sinop’ta bir grup tarafından saldırı girişimine maruz kaldı. Grup, BDP’lilere ait bir aracı kullanılamaz hâle getirdi

8. Samsun , Ahmet Türk’e yumruklu saldırı.

Kapatılan DTP’nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk’e Samsun’daki Bulanık olayları davasının görüldüğü adliyenin önünde yumruk atıldı. Saldırı sonrası hastaneye götürülen Türk’ün burnunda kırık tespit edildi.

İlginizi çekebilir