Verona Taraftarlarına “Hitler Cezası”

İtalya’da oynanan Bologna-Verona maçına Hitler amblemli bereyle girmeye çalışan taraftarlar iki yıl statlardan men cezası aldı. Olay, Celtic-Lazio maçı tartışmalarından sonra yaşandı.

İtalya’da Bologna Emniyet Müdürlüğü, stadyuma Nazi Almanyasının lideri Adolf Hitler’in yer aldığı berelerle girmeye çalışan sekiz  Verona taraftarını iki yıl boyunca statlardan men kararı aldı.

Olay, 19 Ocak’ta oynanan Bologna-Verona maçı öncesi gerçekleşti. Stat güvenliği, berelerin üzerinde Hitler altında da Verona yazılı bereleri fark etmesiyle ortaya çıktı.

İtalya Futbol Federasyonu da taraftarlara men cezası verdi.

Mussolini’nin torunu ve Celtic maçı

 

İtalyalı diktatör Mussolini’nin torunu Alessandra Mussolini’nin birkaç ay önce yaşanan Lazio-Celtic maçında yaşananlara tepki göstermişti.

Celtic taraftarları, Hitler, Mussolini gibi faşist liderleri açıktan sahiplenen ve Lazio takımını, anti-faşist pankartlar ve sloganlarla karşılamıştı.

“Liderinizi izleyin” pankartı

Celtic taraftarları Mussolini’nin asıldığı bir pankarta “Liderinizi izleyin” notu düşmüş, Alessandra Mussolini de bu pankarta tepki göstermişti.

Verona taraftar liderine ceza verdi

Öte yandan Verona kulübü de takımın taraftar lideri Luke Castellini’yi ırkçı sembollerle insanları rahatsız etme gerekçesiyle maçlara almama kararı ile cezalandırdı.

Almanya’daki bira soruşturması

Almanya’nın doğusunda yerel siyaset yapan Götz Ulrich adlı politikacı Ocak ayında Facebook’ta “Almanya İmparatorluğu Bira Fabrikası” “Deutsches Reichsbräu” adıyla satılan yerel biranın Nazi sembolüne benzer amblemli fotoğrafını paylaşmıştı.

Fotoğrafa Auschwitz toplama kampının özgürleştirilmesinden tam 75 yıl sonra bundan “çok utanç duyduğunu” not düşen politikacının paylaşımından sonra bölge polisi bira markası hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir