Van’da müzikal tiyatro zamanı

Van Mencel Tiyatrosu, Ocak ayına ilişkin hazırladığı programını, tiyatro takipçilerinin beğenisine sundu. Programda Çetoye Zedo tarafından uyarlanan ‘Zargotin Zêrgotine’ adlı tek perdelik müzikal komedi oyunu da sahnelenecek

Van Mencel Tiyatrosu, Ocak ayına ilişkin hazırladığı programını, tiyatro takipçilerinin beğenisine sundu. Program kapsamında 12 Ocak saat 19.00’da da “Doğaçlama Tiyatro”, 19 Ocak saat 19.00’da “Zargotin Zêrgotine”, 26 Ocak saat 19.00’da ise “Mirin u Keçik” oyunları tiyatro severlerle buluşacak. Mencel Tiyatro oyuncusu Perinaz Delazy, Ocak ayında yapacakları etkinliklerin içeriği hakkında Mezopotamya Ajansı’na konuştu.

Yeni oyun

Çetoye Zedo tarafından uyarlanan “Zargotin Zêrgotine” adlı tek perdelik müzikal komedi tiyatro oyununu Nazmi Karaman’ın yönetmenliğinde sahneleyeceklerini kaydeden Delazy, “Oyun, dört küçük hikayeden oluşuyor. Ninelerimizin ve annelerimizin eskiden anlattığı hikayeleri ve şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş hikaye anlatıcılığını seyirciyle buluşturan oyun, 4 kadın ve 2 erkek tarafından sahnelenecek. Ailecek izlenebilecek bir rejiyle hazırlanan oyun, prömiyerini de aynı gün yapacak. Folklorik argümanların sıkça kullanıldığı oyunda müzik de aktif olarak yer alıyor. Güzel bir müzikal komedi oyunu seyircilerini bekliyor” ifadelerini kullandı.

‘Mirin û Keçik’

Ariel Dorfman tarafından yazılan “Mirin û Keçik” uzun bir diktatörlük döneminden sonra demokratik yönetime kavuşmuş bir ülkede, politik görüşleri nedeniyle işkenceye ve tecavüze maruz kalan bir kadının, işkencecisiyle karşılaştığında ondan öç alıp almama ikilemini, gerilimli bir atmosferde sahneye taşıyan bir oyun olduğunu söyleyen Delazy, “Oyun, insanlık suçu işleyen işkencecilerin, öç alma duygusuyla ölümle cezalandırılmasının, toplumsal yaşamın dengesinin ve huzurunun bozulmasına yol açıp açmayacağını tartışan trajik dram bir oyun. Bu oyun da yine Mencel Tiyatrosu oyuncuları tarafından Kürtçe olarak sahnelenecektir” diye konuştu.

Kukla atölyesi

Ayrıca, 20 ila 25 Ocak arasında “Doğaçlayan Kuklalar Adına!” adlı çalışmayla çocuklarla doğaçlama tiyatro ve kukla yapımı üzerine atölye gerçekleştireceklerini belirten Delazy, “Daha önce, kültür ve sanat etkinliklerine katılmayan, buluşmayan çocuklarla 5 gün boyunca doğaçlama tiyatro ve kukla yapımı üzerine atölye çalışması yapacağız. Son gün de, çocuklar yaptıkları kuklalar ile kendi aralarında küçük bir gösteri yapacak. Bu, bizim için güzel ve farklı bir çalışma olacak. Bu etkinliği Anadolu Kültür desteğiyle gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir