Uzaktan eğitim başladı: Siteye girilemiyor, ders aralarında ilahi dinletiliyor – Derya Okatan

Uzaktan eğitimin ilk gününde ebo.gov.tr’ye erişimde aşırı yüklenmeden dolayı aksaklık yaşanıyor. Ders aralarında izletilen belgeseller ise tepki çekti.

Koronavirüs salgını nedeniyle eğitime verilen bir haftalık ara sona erdi ve uzaktan eğitim bugün başladı.
Uzaktan eğitim, TRT’nin ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere 3 ayrı kanalı ile ebo.gov.tr üzerinden veriliyor. TRT yayınlarında ders anlatımlarının ardından kısa animasyon filmler gösteriliyor.

BAKAN SELÇUK: GEREKEN HER ŞEY YAPILACAK

Uzaktan eğitimin ilk dersini veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, velilere seslenerek, ilk birkaç gün zorlanılsa da sonrasında sürecin hep birlikte sağlıkla yönetileceğine emin olduğunu ifade etti. Okullarda yapılan her şeyi uzaktan eğitimle yapılmasının mümkün olmadığını belirten Selçuk, “Ancak biliniz ki son tahlilde gereken her şey yapılacak” dedi.

Bakan Selçuk, öğrencilere hitabında ise okullar açıldığı gün ilk teneffüsün 40 dakika olacağını anımsatarak, “Belki başka sürprizlerimiz de vardır. Kendinize iyi bakın ve evde öğrenci olmanın tadını çıkartın” diye konuştu.

Selçuk, lise öğrencilerine ise YKS konusunda şu açıklamayı yaptı: “YKS’ye hazırlanan öğrencilerimiz bilsinler ki sınavda okuldayken gördüğünüz konular sorulacak. Ancak siz lütfen derslerinizi televizyondan ve EBA üzerinden sıkı takip edin. Önceki konular orada da yer alacak.”

Bakan Selçuk, EBA Akademik Desteği özel okul öğrencilerine de açtıklarını, EBA üzerinden yapılacak derslerdeki internet kullanımını ücretsiz 3GB’dan 8 GB’a çıkardıklarını belirtti.

EBO.GOV.TR’YE GİRİŞLERDE SORUN YAŞANIYOR

Uzaktan eğitimin ilk günü, çeşitli aksaklıklarla başladı. Aşırı yoğunluk nedeniyle ebo.gov.tr’ye girişlerde sorun yaşanıyor.

TRT yayınlarında ise ders aralarında gösterilen bazı animasyon filmler tepki çekti. Animasyon filmler, çoğunlukla tarihi kişiliklerin kısa belgeselleri oluyor. Bunlar arasında Selahattin Eyyübi, Hacı Bektaş-ı Veli, Adnan Menderes gibi isimler bulunuyor.

Özellikle Adnan Menderes’in idamını gösteren sahne sosyal medyada tepki çekti.

Ders aralarında yine ilahiler yayınlanması da eleştiri konusu oldu.

AYDOĞAN: GÜÇLÜ BİR ÇÖZÜM, AKSAKLIKLAR VAR

Uzatan eğitime dair Artı Gerçek’e açıklama yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, uzaktan eğitimin bire bir eğitimin yerini alamayacağını ancak olağanüstü bu dönemde geçici de olsa güçlü bir çözüm olduğunu söyledi.

Aydoğan, “Ciddi sorular olabileceğini öngörmüştük. Eğitim Sen olarak Eğitim Günlükleri yayınlamaya başlamıştık. Eğitimin en temel ilkelerinden birisi olan erişilebilir olması, tüm öğrencilere ücretsiz tablet ve bilgisayar dağıtılması, internetin ücretsiz ve sınırsız olması taleplerimizi yinelemeye devam edeceğiz. Halkın kaynakları halk için kullanılmalı. Uzaktan eğitim sürecinde bu eksiklikler giderilmeli” dedi.

KARDEŞLERİN DERSLERİ ÇAKIŞIYOR

Çok sayıda veliden ebo.gov.tr’ye ulaşamadıkları yönünde şikâyet aldıklarını, kendisinin de 10. sınıfa giden oğlu için hâlâ sisteme giremediklerini söyleyen Aydoğan, ikinci temel sorunun ise birden fazla çocuğu olan ailelerde derslerin çakışmasından kaynaklı bir çocuğun dersleri takip edememesi olduğunu aktardı.

Aydoğan, “Aynı zamanda dersler hızlı akıyor. Öğrencilere düşünme süresi tanınmadan düzenlenmiş bir akış var. Yazım hataları, bilgi eksiklikleri gibi içerik düzenlemelerinde de hatalar var” dedi.

Ders aralarındaki etkinliklere dair de eleştiride bulunan Aydoğan, bilimsel eğitim yok sayılarak oluşturulan müfredatın uzaktan eğitime de yansıdığına işaret etti. Aydoğan, “Evrensel değerleri esas alınarak değil müfredat doğrultusunda düzenlemeler yapılması bir gerçekliği tekrar ortaya koyuyor. Yaşadığımız süreçten bile maalesef ders alınmadığını görüyoruz” dedi.

KAYA: TAŞRADA TV VE İNTERNETE ULAŞAMAYAN AİLELER VAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya da süreci yakından takip ediyor.

Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada, uzaktan eğitimin dünyanın birçok ülkesine göre hızlı hayata geçirilen bir uygulama olduğunu söyleyen Kaya, “Bununla eğitim öğretimin tam anlamıyla gerçekleşeceğini zaten beklemek doğru değil ama böyle bir çalışmayı yapmak gerekir. Özellikle taşrada yaşayan kesimlerde ne televizyon ne internet ortamında gerçekleşmesi mümkün değil. Birçok yerden nasıl yapacağız diye şikâyetler geliyor. Umarım bu süreç uzun sürmez. Bu deneyim Türkiye açısından oldukça önemli” dedi.
Tüm öğrencilerin uzaktan eğitime katılabilmesi için hükümetin bir planı olup olmadığı sorumuza Kaya, “Bir plan yok. Buna yetme şansı da yok. Sarayın bu konudaki tedbirleri ne yazık ki geç kalınmış ve yetersiz tedbirler. MEB bu konuda daha atak. Aksaklıkları bir an önce giderebilir. Şunu kabul etmek lazım, bütün öğrencilere ulaşmak mümkün değil. Sınavların okulda verilen dersler üzerinden yapılacağı açıklandı. Umarım bu açıklamaya riayet edilir” yanıtını verdi.

‘YOKSUL AİLELERE YEMEK YARDIMI DEVAM ETMELİ’

Öte yandan, yoksul çocuklara okullarda yemek verildiğini hatırlatarak, okulların tatil edilmesiyle yemek yardımının da kesilmiş olduğunu belirten Kaya, bu ailelere gerekli desteğin verilmesini istedi.

200 BİN ÖĞRETMEN İŞSİZ KALDI

“Ücretli öğretmenler, halk eğitim kursiyer öğretmenleri ve özel okul öğretmenlerinin dramı çok fazla” diyen Kaya, ücret alamayan 200 bin civarında öğretmenin derdine de derman olunması gerektiğini ifade etti.

ebo.gov.tr’ye erişimde aynı anda yüklenmeden dolayı sorun yaşandığını belirten Kaya, “Bu ilk deneme. Bu konudaki aksaklıkları biraz görmezlikten gelmek istiyorum. Umarım siyasal iktidar bizim ailelerin, çocukların hassasiyetini dikkate alır. Her şeyin dört dörtlük olması mümkün değil, çünkü olağanüstü bir süreçten geçiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: ARTI GERÇEK

İlginizi çekebilir