“Sporda Cinsel Saldırı/İstismar” gündeminde ilk istifa

Fransa’da Artistik patinaj şampiyonlarından Abitbol’un kitabındaki “tecavüz/taciz” anlatıları üzerine Spor bakanı Maracineanu’ınun istifaya davet ettiği Artistik Patinaj federasyonu Başkanı Didier Gailhaguet istifa etti.

 “Çok Uzun Bir Sessizlik” (Un si long silence) kitabıyla başlayan tartışmada Federasyonu Başkanı Didier Gaihaguit istifa etmek zorunda kaldı.

Gaihaguit, kendisini istifaya davet eden Spor Bakanı Roxana Maracineanu’yu “otoriterlikle” suçlayıp, istifa etmeyi reddetmişti.

Çok Uzun Sessizlik kitabının yazarı, artistik patinaj şampiyonu Sarah Abitbol (44) bir hafta önce yer aldığı bir televizyon programında (Touche pas à mon poste C8) 15-17 yaşlarında (1990-92) antrenörü Gilles Beyer‘in kendisine nasıl tecavüz ettiğini, nasıl cinsel istismar ettiğini açık açık anlattı.

Abitbol, Artistik Patinaj Federasyonu’nu da cinsel istismar ve cinsel saldırılara göz yummakla suçlayınca Spor Bakanı Roxana Maracineanu (yüzmede ilk Fransalı dünya şampiyonu, 43) Artistik  Patinaj Federasyonu Başkanı Didier Gaihaguit’ni istifaya davet etti (4 Şubat).

Bakanı suçlamıştı

Gailhaguit istifa etmesini gerektiren olayı bilmediğini söyledi ve Spor Bakanı Roxana Maracineanu’yu otoriter olmakla suçladı.

Eski spor ve sağlık bakanlarından (2007-2010) Roselyne Bachelot da bir radyo yayınında (5 Şubat) Bakan Roxana Maracineanu’ya destek çıktı, “Tecavüze engel olmak, kızlarımızı korumak otoriter olmaksa, Roxana’nın arkasındayım” dedi.

Bu arada Artistik Patinaj Federasyonu Başkanı Gaihaguit’nin 2001’de antrenörken bir genç kızın iddiaları üzerine açığa alındığı ve sonrasında tekrar işine döndüğü ortaya çıktı.

Sarah Abitbol televizyon yayınında şunları söylüyordu: “30 yıl sonra konuşmaya karar vermemin sebebi bu şahsın halen çocukların etrafında olduğunu görmüş olmamdır. Kendisini en son gördüğümde kusmak istedim.”

Didier Gailhaguet 1998’den beri 2004-2007 yılları dışında aralıksız olarak federasyonun başkanlığı yapıyordu.

Kaynak: Bianet – Çiçek Cengiz Şakiroğlu

İlginizi çekebilir