Sözün bittiği an!

PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ, uzun yıllardan beri faaliyette bulunan kendi üniversitesine bağlı, Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (BİYOM), Tarım bakanlığı ve AB destekli, yerli tohum ve bitki üretim merkezine ait milyonluk projelerin yürütüldüğü üretim merkezinin tarlalarına dozerle daldı, öğretim üyeleri tartaklandı.

Merkezde çalışan ve Amerika’nın en iyi üniversitelerinden Cornell Üniversitesi mezunu Prof. Dr. Ali Ramazan ALAN ile Prof. Dr. Fevziye ÇELEBİ TOPRAK’ın gece sabahlara kadar nöbet tutmasına rağmen, ertesi günü Rektör Bağ’ın başında bulunduğu dozerli ekip, Türkiye’nin gıda geleceğinin mihenk noktalarından biri olan BİYOM’un ekili tarlalarına dozerle girerek yerle bir etti.

BU MERKEZDE, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK YERLİ TOHUM PROJESİ YÜRÜTÜLÜYOR…

Konuyla ilgili olarak Rektörlük’ten hiçbir açıklama yapılmazken, Merkezde görevli profesörlerin dile getirdiği iddialara göre, üniversitenin, bir yapısına kanalizasyon kanallarının geçirileceği, kreş yapılacağı veya yandaki botanik bahçesine ek tesislerin kurulacağı belirtildi.

Cornell Üniversitesi mezunu, PAÜ profesörlerinden Prof. Dr. Ali Ramazan ALAN ile Prof. Dr. Fevziye ÇELEBİ TOPRAK , ŞİFRE HABER Genel Yayın Yönetmeni Bülent Öztürk’e, konu hakkında bilgi verdi…

Konuyla ilgili tepki gösteren ve kendilerini dozerlerin önüne atan, alanında dünyadaki ender bilim adamlarından olan Prof. Dr. Ali Ramazan ALAN ile Prof. Dr. Fevziye ÇELEBİ TOPRAK “Burada, Rektör eliyle tam bir bilim katliamı yapılıyor. Türkiye’nin gıda geleceği bu projeye bağlı. Yerli tohum ve bitkiler üretiyoruz. Burada uygulanan projelerin altında PAÜ Rektörü’nün de imzası var. Lasmanını Tarım Bakanlığı yaptı. Devlet destekli proje nedeniyle ürettiğimiz bitki tarlalarımızın üzerinden, dozerlerle kanal açılıyor. Tüm karşı çıkışlarımıza rağmen engel olamıyoruz. Tüm kamuoyunu ve bilim insanları, siyasileri ile bakanlık yetkililerini, bu katliamın durdurulması için göreve çağırıyoruz” dediler.

SABAHA KADAR NÖBET TUTMALARI DA ÇARE OLMADI…

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın başını çektiği ‘bilim tarlasına dozer operasyonu’ tüm Türkiye’de büyük tepki topladı. Buna tepki gösteren BİYOM Profesörlerinden Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak ise, bin bir emekle üretilip dikilen, laboratuar ürünü bitkileri korumak için kendini dozerin önüne attı.

BAŞKA KAZILACAK YER YOK MU?

PAÜ yönetiminden her hangi bir açıklama gelmezken, kendi üniversitesine ait, Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (BİYOM)’nin 10 dönümlük bilim tarlalarına, yaptırmayı düşündüğü park, kafe vb. gibi yapılar için kanalizasyon kanalı kanalı kazdırmak istediği iddia edilen Rektör Bağ’ın, kendi tel örgüsünü, kendi personeline yıktırarak dozerle BİYOM’a ait bilim tarlasına girmesi şaşkınlık yaratırken, sosyal medya ve ekşi sözlük yazarları da “Başka kazılacak yer bulamadı mı sayın rektör” şeklinde tepki gösterdi.

Kaynak: ŞİFRE HABER

İlginizi çekebilir