‘Soruşturma hekimlere gözdağı’

Hakkında soruşturma açılan Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Özgür Deniz Değer,  gazetemize konuştu. Değer, hekimler için kamuoyu oluşturulmasını istedi

Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Özgür Deniz Değer hakkında bir hafta önce Mezopotamya Ajansı’na verdiği röportajdan dolayı soruşturma açıldı. Değer, “Soruşturma Van’daki salgının durumu, cezaevinde yaşanabilecek riskler,  bu salgınla ilgili alınabilecek tedbirlere ilişkin yaptığım değerlendirmeler. Yani bu röportajda bilimsel ve ahlaki olarak bir suç teşkil edecek herhangi bir suç yok. Aslında hukuki olarak da teşkil edecek bir suç olmadığını biliyoruz” dedi.

Çin hükümeti özür diledi

Cezaevlerindeki riske dikkat çeken Değer, “Yani buradaki uyarılarımdan örnek verirsek işte cezaevleri çok kalabalık ve burada bir kişinin bile içeriye virüs taşıması herkesin hastalanmasına sebep olabilir tarzında. Uyarılarımın halkta panik ve korku amacı taşıdığı öne sürülerek bir soruşturma başlatıldı. Yani amaç muhtemelen -tabi ki kendimi karşılaştırmıyorum- Çin’de bir doktor bu salgının olduğunu, büyük risk olduğunu söyledi fakat Çin hükümeti bu doktora soruşturma açmıştı. Bakın bu hastalığın olduğu kanıtlandı, bütün dünya bununla savaşıyor ve bu doktor arkadaş bu salgından hayatını yitirdi. Çin hükümeti de kendisinden ve ailesinden özür diliyor. Tabi ki o hekimin yaptıklarının yanında bizim yaptıklarımız çok bir şey değil fakat bu açıdan halkı bilgilendirmek gerekiyor. İlgili makamları bilgilendirmek de bizim görevimiz” ifadelerini kullandı.

Tepki engellenmek isteniyor

Uyarıları yapmaya devam edeceklerinin altını çizen Değer, “Amaç muhtemelen bundan sonra oluşabilecek süreçlerde insanların konuşmasını engellemeye çalışmak, öyle görünüyor. Biz bu yönlü okuyoruz bu soruşturmayı. Yoksa herhangi bir suç oluşturacak bir demecim ve röportajım olmamıştır” dedi.

‘İhtiyaçları giderin’

Aynı uyarılarını tekrar ettiğini söyleyen Değer, sözlerini şöyle tamamladı: “O zamandan bugüne değişen hiçbir şey olmadı. Önlemlerde bir artış yok. Özellikle sağlık çalışanları çok önemli. Sağlık çalışanlarının korunması gereken bir durum var. İnsanların hayatını kurtarabilecek sağlıkçılar,  şu an için kendini korumaktan uzak. Bütün önlemler açısından konuşursak. Bu yönden belki bir kamuoyu oluşturulması gerekiyor. Bizim istediğimiz şey alkış falan değil. Ya da emin olun hekimlerin istediği işte bakanın açıkladığı gibi 3 ay ek ödemelerin arttırılması değil. Hem koruyucu tedbirlerin arttırılması, aynı zamanda insanların sokağa çıkmasını engelleyecek daha katı tedbirler istiyoruz.”

İlginizi çekebilir