SOHR: Türkiye bin 750 SMO’lu daha gönderdi

Türkiye’nin son süreçte Suriye’deki paramiliter gruplardan oluşan bin 750 kişiyi Libya’ya gönderdiğini açıklayan SOHR, şu ana kadar bu gruplara mensup 3 bin 250 kişinin Libya’ya ulaştığını aktardı

İki yönetimli Libya’da gerginlik tırmanmaya devam ederken, Türkiye’nin Hafter yönetiminin ateşkes için öne sürdüğü askerlerin ve paramiliter grupların çekilmesi çağrısına uymadığı, aksine bölgeye yeni güçler yolladığı belirtildi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türkiye’nin desteklediği ve adına Suriye Milli Ordusu (SMO) denilen paramiliter gruba bağlı bin 750 kişinin son zamanlarda Suriye’den Libya’ya gönderildiğini belirtti.

Ayrıca şimdiye kadar Türkiye tarafından Libya’ya gönderilen paramiliter gruplara üye 19 kişinin öldürüldüğü, bu kişilerin cenazelerinin Efrin’e gönderildiği aktarıldı. SOHR Türkiye tarafından Feyyaz es Serrac’a bağlı silahlı gruplara destek için Libya’ya gönderilen silahlı grupların sayısının ise 3 bin 250’ye ulaştığını belirtti.

UMH zorda

Türkiye’yi düşman olarak gören General Hafter’in Trablus’u ele geçirmek için geçen nisan ayında başlattığı operasyonlar nedeniyle zor durumda olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Türkiye’den askeri destek talebinde bulunmuştu. Türkiye de bunun üzerineaskerlerini ve Suriye’deki paramiliter grup SMO’ya bağlı grupları bölgeye göndermeye başlamıştı.

Yarın da görüşecekler

Hafter güçlerini hem sahada askeri olarak hem masada siyasi olarak destekleyen Rusya da Türkiye ile yaptığı görüşmeler sonrası Libya’da ateşkes sağlanması için devreye girmiş, tarafları masaya oturtmak için Moskova’ya davet etmişti. Ancak Türkiye’nin ülkeden askerlerini ve SMO’yu çekmesini isteyen Hafter, talebi kabul edilmeyince ilan edilen ateşkes anlaşmasını imzalamadan masadan Moskova’dan ayrılmıştı. Tarafların bu defa da yarın Almanya’nın başkenti Berlin’de tekrardan ateşkes anlaşması için masaya oturması bekleniyor.

Görüntüleri ortaya çıktı

Bu arada SMO’luların uçakla Suriye’den Libya’ya taşındığına ilişkin bir görüntü ortaya çıktı. Hangi ülkeye ait olduğu öğrenilemeyen uçakla Libya’ya gittikleri belirtilen SMO’luların görüntüye girmemek için yüzlerini kapatmaları dikkat çekti.

Görüntüyü sosyal medya hesabından paylaşan ÖSO’ya yakın kaynak gazeteci Elizabeth Tsurkov, konuşanların farklı bölgelerden lehçelerde konuştuğuna vurgu yaptı.

Guardian gazetesi de önceki günlerde yaptığı haberde, Libya’da savaşacak SMO’lulara 2 bin dolar verileceğini ve bölgeye gidenlerin tamamına Türk vatandışlığının verileceğini kaydetmişti.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir