Silivri Cezaevi’nde 82 Tutuklu/Hükümlünün Covid-19 Testi Pozitif, Bir Hükümlü Öldü

72 tutuklu/hükümlü doktor kontrolünde kendilerine ayrılan izole bir bölümde, 10’u da sağlık kurumlarında tedavi ediliyor. Covid-19 testi pozitife dönen ve kronik akciğer hastalıkları bulunan bir hükümlü ise hayatını kaybetti.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları’nda bulunan tutuklu/hükümlülerden 82’sinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını belirtti. Ayrıca kronik hastalığı bulunan bir hükümlü de hayatını kaybetti.

Yapılan açıklamada, Silivri Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlülerin 44’ünün Covid-19 testinin pozitif çıktığı ve tedavilerinin devam ettiğine yönelik 8 Mayıs’ta kamuoyu bilgilendirmesinin yapıldığı hatırlatıldı.

Bu tarihten itibaren İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde rutin aralıklarla filyasyon çalışması yapıldığı belirtildi ve şunlar kaydedildi:

“Bugün itibarıyla Silivri 7 No’lu L Tipi Cezaevi’nde 47, Silivri 8 No’lu L Tipi Cezaevi’nde 35 olmak üzere, Kovid-19 vaka sayısı 82’dir. Ayrıca tüberküloz, verem gibi kronik akciğer hastalıkları bulunan bir hükümlü, 7 Mayıs’ta sağlık kurumuna sevk edilmiş, aynı tarihte Kovid-19 testinin negatif olduğu anlaşılmış olup tedavi sürecinde testi pozitife dönmüş ve hastanede yoğun bakımdaki tedavisi devam ettiği sırada 21 Mayıs’ta saat 17.45’te hayatını kaybetmiştir.”

“Aileleri, tedavi süreçleri hakkında bilgilendirildi”

82 tutuklu/hükümlünün genel sağlık durumlarının iyi olduğu ve teddavi süreçlerinin devam ettiği aktarıldı.

Açıklamada hastalar ile ilgili olarak ayrıca şu bilgiler verildi:

“Bu kişilerden hiçbir semptom göstermeyen 72 tutuklu/hükümlü doktor kontrolünde kendilerine ayrılan izole bir bölümde, 10’u da sağlık kurumlarında tedavi edilmektedir. Aileleri, tedavi süreçleri hakkında bilgilendirilmiştir.”

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir