SES: “Sağlık-Sen genel başkanının yaptığı açıklamalara en iyi cevabı sağlık emekçileri verecektir!”

SES Merkez Yönetim Kurulu, dün bir programa katılan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş’un COVID-19 pandemisiyle ilgili yaptığı açıklamalara ilişkin değerlendirmede bulunarak Durmuş’un verdiği bilgilerin kamuoyunu yanıltıcı nitelikte olduğunu vurguladı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Merkez Yönetim Kurulu, dün bir programa katılan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş’un COVID-19 pandemisiyle ilgili yaptığı açıklamalara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Durmuş’un kendisine yöneltilen sorulara bir sendikası temsilcisi değil de bir bürokrat edasıyla cevap vermesini eleştiren SES yayımladığı açıklamada “Sorunların üstünü kapatmaya çalıştı, iktidarı ve bakanlığı aklamak adına sorunlarını dile getiren, bunların çözülmesi için mücadele eden, gündem oluşturan, sesini duyurmaya çalışan başta kendi üyeleri olmak üzere sağlık emekçilerini itibarsızlaştırmaya çalışarak, yalan söylemekle itham etti. Durmuş’un bu ithamlarına, her gün risk altında, ağır koşullarda çalışan sağlık emekçilerinin en iyi cevabı vereceğine inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Tüm kamuoyunun ve sağlık emekçilerinin salgınla doğru ve gerçek bir mücadele için şeffaflık istediğinin belirtildiği açıklamada Durmuş’un bilerek kamuoyunu yanılttığı ifade edildi.

SES açıklaması şöyle devam etti:

Sağlık emekçileri salgının ilk çıktığı günden beri koruyucu ekipman konusunda sorun yaşamaktadır. Sağlık emekçileri mesaiye başlarken en basit koruyucu ekipman sağlayabilmek için saatlerce mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Yeterli ekipman isteklerinin karşılanması için çığlıklarını tüm ülkeye duyurmaya çalışmaktadır. Bugün halen çok ciddi derecede koruyucu ekipman sorunu varken, bu sorunlar çözülmemişken Semih Durmuş neye dayanarak “koruyucu malzeme sorunu yoktur, ufak-tefek sorunlar da bakanlıkça hemen çözülmektedir” diyebilmektedir. Sorun yoksa neden hastane çalışanları dinlenme sürelerinde ekstra çalışarak kendilerine malzeme dikmeye çalışmaktadır? Malzeme sorunu yoksa neden üniversite hastanelerine malzeme alımı yapabilmek için bağış kampanyaları açılmaktadır? Sağlık Bakanı bile koruyucu malzeme eksikliklerini kabul ederken Sağlık-Sen Başkanı ne yapmaya çalışmaktadır?

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir