Selçuk: 20 Bin Ek Öğretmen Ataması Yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Pazar günü Elazığ’da olacağım. Velilerimizle de görüşeceğiz, eksikleri tespit edeceğiz. Pazartesi de okulları açacağız” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  Anadolu Ajansı’nın (AA) Editör Masası’na katıldı. Eğitim ve öğretim gündemine ilişkin soruları yanıtlayan Selçuk’un 20 bin ek öğretmen ataması yapılacağını söyledi.

Selçuk, “Gençler üniversiteleri, fakülteleri bitiriyorlar, bir beklentileri var işle ilgili. Biz de bu konuda son derece büyük bir gayret sarfediyoruz. Burada Sayın Cumhurbaşkanımıza çok özel bir teşekkür borçluyum. Sayın Maliye Bakanımıza özel bir teşekkür borçluyum. Bu dönem inşallah 20 bin ek atama daha gelecek. 20 bini geçenlerde ilan etmiştik, bir 20 bin daha gelecek” dedi.

“LGS’de kontenjanlar artacak”

Bakan Selçuk, LGS kapsamında yapılacak merkezi sınava ilişkin, “Bu yıl 1 milyon 600 binin üzerinde öğrenci sınava katılacak. Sınavla girilecek okulların kapasiteleriyle ilgili bir artış söz konusu olacak mı?” sorusu üzerine, şunları söyledi:

“İkinci bir müjdeyi daha verelim. Vatandaşlarımızın şöyle bir beklentisi var, ‘Geçen sene yaklaşık 120 bin civarında öğrenci, sınavla alan okullara yerleştirildi fakat bu sene öğrenci sayısı arttı. Bu 120 bin öğrenci devam ettiğinde öğrencilerin stresi artıyor ve ‘biz o 120 binin içine nasıl gireceğiz.’ Bu işin müjde tarafı şu, biz 120 bin olarak bakmıyoruz, yüzde 10 civarında olarak bakıyoruz. Yani öğrencinin sınavla alınacak kısmının yüzdelik dilimi önemli. Yani okullarımızda 120 bin kişilik kontenjan var, dolayısıyla yine 120 bin kişi alacağız diye bir bakış açımız yok. Geçen sene yüzde 10 civarında aldıysak, bu sene de bütün öğrencilerimizin yüzde 10’unu alacağız. Biz çocuklarımızı asla mağdur etmeyiz. Rahat olsunlar onlar için de kontenjan oluşturduk.”

“Elazığ’da okullar açılacak”

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından Bakanlık olarak yürütülen çalışmalar, okullardaki hasar durumuna ilişkin soru üzerine “Elazığ’da 30 civarında okul binamız hasarlı olduğu için o okullarımızda eğitim yapılmamasına karar verdik. Güzel olan taraf şu, hemen bu binaların nasıl, nereye yapılacağı, kimler tarafından ne şekilde yapılacağının da birkaç gün içinde çözümlenmiş olması bizi rahatlattı. Pazar günü Elazığ’da olacağım. Velilerimizle de görüşeceğiz, eksikleri tespit edeceğiz. Pazartesi de okulları açacağız” dedi.

“Atakan ve ailesiyle iletişimdeyiz”

“Sosyal medyada 5 ayda 250 kitap okuduğunu söyleyen 10 yaşındaki Atakan Kayalar’ın ailesi sizden destek istedi. Atakan’ın durumuyla ilgili ne söylersiniz?” sorusu üzerine Selçuk, konuya pedagojik açıdan bakmak gerektiğini belirtti. Selçuk, kendi alanının psikolojik danışma ve rehberlik olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Biz bir çocuğun durumunun sosyal medyada bu kadar yer alması ve bir çocuğun üzerinden bu kadar tartışma yapılmasını onaylamayız. Burada herhangi bir çocuğumuzun durumundan ziyade, diğer çocuklar üzerinde oluşan baskıya hiç kimse dikkat etmiyor. Rehberlik Araştırma Merkezi uzmanları, Atakan ve ailesiyle pedagojik ve eğitsel süreçle ilgili iletişimde… Bireysel olarak ihtiyacı neyse biz bunu giderebilecek altyapıya sahibiz. Testlere ve hangi alanda hangi uzmanımızın ya da öğretmenimizin ne tür desteğine ihtiyacı var buna baktık.”

“Özel okul açma standartlarını yükselteceğiz”

“Özel okullarla ilgili yeni yönetmelik çalışması Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelikle neler değişti?” sorusuna da Selçuk, şu yanıtı verdi:

“Özel okul açma standartlarını yükseltmek istiyoruz. Bu standartların bir kısmı kanuni düzenleme gerektiriyor. Bununla ilgili de Meclis’teki süreç devam ediyor. Yüce Meclisimiz bu konuyla ilgili gereken çalışmalara karar verecek. Özel okullarla ilgili mağduriyet yaşanmaması velilerin sıkıntıya girmemesi, bazı finansal sorunların eğitimsel sorunlara yol açmaması, eğitimden kazanılan finansmanın başka alanlarda kullanılmamasını istiyoruz.

“Bu yasal kısmı. Şimdi konuştuğumuz yönetmelik kısmı. Yönetmenlikte de bizim düzenleyebileceğiniz hususlarla ilgili ve mesela en az 500 metrekare bahçe olmasını istiyoruz. Bahçesiz bir okul olmaz. Çocuklar bir ana caddenin üstünde üç metre sonra ana yolun olduğu bir yerde okumamalı. Standartları yükseltmek istiyoruz.”

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir