Sanat ve arkeoloji ile hakikati aralamak

Safiye Başar’ın video yerleştirme, buluntu nesne ve fotoğraf sergisi “Hakikati Ara-la-mak: Bir Endüstri Arkeolojisi” Kadıköy’deki Galeri Mod’da.

“Hakikati Ara-la-mak: Bir Endüstri Arkeolojisi” sergisi 21 Eylül – 02 Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul Kadıköy’deki Galeri Mod’da.

Safiye Başar’ın video yerleştirme, buluntu nesne ve fotoğraf sergisi, arkeoloji biliminin teknik ve yöntemleriyle yakın geçmişin endüstriyel mirası, Yarımca Porselen kalıntılarına odaklanıyor.

Yarımca Porselen hakkında

Yarımca Porselen Cumhuriyet Dönemi kalkınma politikaları çerçevesinde planlanmış bir kamu iştirakidir.

Dışa bağımlılığı azaltmak ve halkın günlük ihtiyaçlarını daha ucuza temin edebilmesini sağlamak amacıyla, Sümerbank çatısı altında 1968’de üretime başlamıştır.

Yaklaşık iki bin çalışanıyla özelleştirildiği 1998 yılına kadar kesintisiz üretimini sürdürmüştür.

Yarımca Porselen küçük bir işlik değil, kuruluşunda ülke ihtiyacının %70’ini karşılaması planlanan dev bir fabrikadır.

Fabrikanın özelleştirilme süreçlerinin ardından makinaları sökülmüş ve atölyeleri yıkılmıştır.

Özelleştirme sürecinden ve yıkımdan etkilenen, Yarımca Porselen Fabrikasının asıl lokomotifi olan özellikle kadın işçiler, sergideki müdahale edilmiş fotoğraflar serisinin ana konusunu oluşturmaktadır.

Dokümanter bir dil içeren bu seride Başar, kadının çalışma hayatındaki yeri üzerine süren tartışmaları yeniden açmaktadır.

Hakikatin izinde

Alegorik yaklaşımlar içeren çalışmalarında Başar, Yarımca Porselen deneyimi üzerinden, Türkiye’de özelleştirme dalgasıyla birlikte gelen toplumsal, kültürel yıkım üzerine yeniden düşünmeyi öneriyor.

Sanatçı, hakikatin önündeki perdeyi aralamaya çabalıyor.

Hakikat, birbirinden farklı iki disiplinin, sanat ve arkeolojinin kesişim noktası olarak gören sanatçı, “Hakikati Ara-la-mak”ta da bunun izini sürüyor.


Daha detaylı bir bilgiye buradan bakabilirsiniz.

Kaynak: KARINCA

İlginizi çekebilir