Sağlık emekçileri: Alkış değil adalet istiyoruz

Sağlık emekçileri, ek ödemelerdeki adaletsizliğe ve zorlu çalışma koşullarına karşı birçok kentte eylem düzenledi. Eylemlerde talepler sıralandı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), ek ödemelerdeki adaletsizliği ve zorlu çalışma koşullarını protesto etti.

İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Urfa, Mersin, Hatay, Antalya, Adana ve Manisa’da basın açıklamaları düzenleyen sağlık emekçileri, “Alkış değil adalet, boş vaat değil emeğimizin karşılığını istiyoruz” dedi.

SES İstanbul Anadolu ve Şişli Şubeleri, salgın sürecinde sağlık alanında meydana gelen sorunların yanı sıra ek ödenek ayrımcılığı ve adaletsizliğine karşı açıklamalar yaptı. Üsküdar Devlet Hastanesi ve Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yapılan açıklamalara çok sayıda sağlık emekçileri katıldı.

Açıklamalarda, salgın süresince Sağlık Bakanlığı’nın sağlık emekçilerini ödüllendirmek iddiasıyla ortaya attığı “üç ay süreyle tavandan ödeme” uygulamasının mevcut adaletsizliği daha da derinleştirdiği ifade edildi.

Sağlık emekçilerin talepleri şöyle sıralandı: temel ücretlerin en düşüğünün yoksulluk sınırının üstünde olacak şekilde yükseltilmesi ve yapılacak olan tüm ek ödemelerin maaşa ve emekliliğe yansıtılması, ek ödemelerdeki haksızlıkların giderilmesi.

Açıklamalarda, “Performansı terazisi ile ölçmeye kalkanlar, alanda canla başla her türlü risk altında çalışan sağlık emekçilerini bir kez daha yıkıma uğratmıştır. Sağlık hizmeti ekip işi olmasına, ekibin tüm parçaları benzer riskler altında çalışmasına rağmen bu bütünlük göz ardı edilmiştir. Meslek grupları arasında farklı ödemeler olduğu gibi, aynı meslek grupları içerisinde hatta aynı riskli servislerde çalışanlar arasında dahi uçurumlar yaratılmıştır. 4D kadrosunda çalışanlar ile Aile Sağlığı Merkezleri ve ortak kullanım kapsamında olmayan üniversite hastaneleri çalışanları hiç ek ödeme almamıştır. Bu durum canlarını ortaya koyarak çalışan sağlık emekçiler arasında hayal kırıklığı ve öfke yaratmıştır” denildi.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir