Sağlık Çalışanları Arasında Ücret Desteğinde Ayrım Yapmayın!

Sendikamızın Genel Yönetim Kurulu; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı sağlık çalışanlarının maddi koşullarında iyileştirme şeklindeki açıklamasına ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Korona virüsü hastalandırırken sağlık çalışanlarını ayırmıyor!

Covid-19 hastaları ya da şüpheli vakalar hastanelere başvurduklarında onları ilk karşılayan tıbbi sekreterler var. Giriş yaptıkları acil servisi, muayene oldukları, poliklinikleri ve yattıkları hasta odalarını hijyen kurallarına uygun temizleyen sağlık işçileri var. Hastaların tüm gereksinimlerini karşılayan hasta bakıcılar, BT’lerini çeken radyoloji teknisyenleri, kanlarını çalışan laborantlar ve her işlemde hekimlerle beraber hasta tedavisinde yer alan hemşireler-ebeler var.

657’li yani memur olmayan, hiçbir ek ödeme- performans ödemesi almadan hizmet sunan, yıllarca taşeron belası altında çalışan ve yaklaşık iki buçuk yıl önce bir KHK ile “kadro”ya alındığı iddia edilen sağlık çalışanlarının emeğini yok sayamaz, Covid-19 ile mücadelede sağlık çalışanları arasında ayrım yapamazsınız.

Kuşkusuz toplum sağlığını bu düzeyde tehdit eden bir sağlık sorunu karşısında çok düşük ücretlerle yaşamını sürdüren biz sağlık emekçileri için de öncelik para değildir. Ve olmayacak.

Ancak; Covid-19 ile mücadele de performans ödemeleri üzerinden maddi olarak destekleneceği açıklanan sağlık çalışanlarının yanında sağlık hizmetini bir ekip olarak sağlayan 657 sayılı Kanun dışında bırakılıp performans ödemeleri dışında olan yüz binlerce sağlık işçisinin de ayrımcılığa tabi tutulmamasını ve ekipman temini-korunma önlemlerinin aksatılmamasını, maddi destek sürecinin de dışında bırakılmaması gerektiğini ısrarla talep ediyoruz.

DEVRİMCİ SAĞLIK İŞÇİLERİ SENDİKASI   (DEV-SAĞLIK-İŞ)

Kaynak: DEVSAGLİKİS.GOV.TR

İlginizi çekebilir