Renault binlerce çalışanını işten çıkaracak

Fransız otomobil üreticisi Renault, yılın ilk yarısındaki 7.29 milyar Avroluk (8.6 milyar dolar) rekor zararın şirket için bir uyarı işareti niteliğinde olduğunu açıkladı. Renault Üst Yöneticisi (CEO) Luca de Meo, şirketin krizden çıkış için binlerce çalışanı işten çıkaracağını söyledi.

Fransız otomobil üreticisi Renault, yılın ilk yarısındaki 7.29 milyar Avroluk (8.6 milyar dolar) rekor zararın şirket için bir uyarı işareti niteliğinde olduğunu açıkladı. Renault Üst Yöneticisi (CEO) Luca de Meo, şirketin krizden çıkış için binlerce çalışanı işten çıkaracağını, model çeşitliliğini azaltacağını ve araç imalatında ortaklarla olan işbirliğini güçlendireceğini söyledi.

Şirket, yılın ilk yarısındaki satışların Covid-19 krizi nedeniyle yüzde 34,9 düştüğünü ve 6.38 milyar dolar nakit kaybına uğradığını açıkladı.

Reuters’in haberine göre, Renault ilk altı aydaki operasyonel zararı ise 2 milyar Avroya ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde şirketin operasyonel karı 1.5 milyar Avro olmuştu.

Renault CEO’su Luca de Meo, şirketin krizden çıkış planında daha da kararlı olacağını, binlerce çalışanı işten çıkaracağını, model çeşitliliğini azaltacağını ve araç imalatında ortaklarla olan işbirliğini güçlendireceğini açıkladı.

Renault’nun bilançosu, analistlerin beklentilerinden daha kötü geldi. Analistler şirketin net zararının 5 milyar Avro civarında olacağını, operasyonel zararının ise 1.8 milyar Avro geleceğini öngörüyorlardı.

Kaynak: Siyasihaber

İlginizi çekebilir