PYD 8. kongresi başladı: Kürt sorunu çözülmeden kriz çözülmez

PYD’nin 8’inci kongresi, Qamişlo’da başladı. Kongrede konuşan PYD eşbaşkanları, barışçıl çözümde ısrarcı olduklarını belirtti ve Kürt sorunu çözülmeden Suriye krizinin çözülemeyeceğini vurguladı

Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) “Demokratik Birlikle İşgalciliği Yeneceğiz, Özerk Yönetimi Geliştireceğiz ve Demokratik Suriye’yi İnşa Edeceğiz” şiarıyla gerçekleştirdiği 8’inci kongresi başladı. Qamişlo’nun Rimêlan Beldesi’nde gerçekleştirilen kongreye, Kuzey ve Doğu Suriye’den 600 delege katıldı. 

Kongreye ayrıca bölgedeki siyasi parti ve askeri güçlerin temsilcilerin yanı sıra aşiret kanaat önderleri, gençlik ve kadın örgütleri, akademisyenler ve Özerk Yönetim temsilcileri de katıldı.

Saygı duruşuyla başlayan kongrede, PYD eş başkanları Şahoz Hesen ve Ayşe Hiso ortak açıklama yaptı. ANHA’da yer alan habere göre eş başkanlar, halkın uluslararası bir komployla gerçekleştirilen saldırılara karşı önemli bir direniş gösterdiğine dikkat çekerek komplonun böylece boşa çıkartıldığını vurguladı.

‘Barışçıl çözümde ısrarcı olduk’

Eş başkanlar, “Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî’deki direniş ruhu sürdürüldüğü taktirde, Kuzey ve Doğu Suriye’deki tüm kazanımları koruduğumuz gibi tüm Suriye’de de demokratik sistemin temeli atılacaktır” sözlerini kullandı.

PYD’nin bugünlere direnişle ulaştığını vurgulayan eş başkanlar, PYD’nin direniş yolunun takipçisi olacağını ve halk değerlerinin etrafında kenetleneceğini vurguladı. PYD’nin Suriye krizinin ilk gününden bu yana barışçıl çözüm yollarında ısrarcı olduğunu belirten eş başkanlar, “Ne yazık ki diğer taraflar ırkçılığı ön plana çıkardı ve dış müdahalelerin önünü açtı. Sonucunda çete grupları türetildi ve Suriye’nin durumu mevcut hale getirildi” dedi.

‘Rejim krizi derinleştirdi’

Kuzey ve Doğu Suriye’deki modelin, halkların özgür iradesini, Suriye’de demokratik sistemi temsil ettiğini ve gelecek vadettiğinin vurgulandığı açıklamada, “Çok iyi biliyoruz ki Kuzey ve Doğu Suriye’deki deneyim özellikle Türk devleti tarafından birçok saldırıyla karşı karşıya kaldı. Değişimlere kapalı olan rejim, krizin derinleşmesine neden oldu. Bütün taraflar sorunu askeri yollarla sonuca vardırmaya çalışıyor. Bu nedenle Suriye krizi yalnızca Kuzey ve Doğu Suriye’deki demokratik sistem ile çözülebilir” ifadelerine yer verildi.

Ulusal birlik çağrısı

PYD’nin Kuzey ve Doğu Suriye’de uygulanan demokrasi deneyiminin ve bölge halkları arasındaki ortak yaşam modelinin kalıcılaşması için çaba gösterdiğini vurgulayan eş başkanlar, “PYD olarak bu esasta mücadele ettik ve demokratik sistemin kalıcılaşması için çalıştık. Bu konuda aktif bir role sahiptik. PYD her zaman ulusal birlik çağrısı yaptı ve ister Kürdistan, ister Rojava düzeyinde olsun bütün ulusal birlik girişimlerine katıldı. Bütün tarafları ulusal birlik konusunda sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz” diye belirtildi.

‘2011’e dönme çabası çözüme engeldir’

Suriye krizinin ve Kürt sorununun çözümü için Suriye içi diyaloğun ve Şam ile diyaloğun önemine dikkat çeken eş başkanlar, “Siyasi çözüm için hazır olduğumuzu bildirdik. Ancak Şam’daki mevcut güçler çözüme engel oluyor. Durumu 2011 yılının öncesine döndürme çabaları; krizin çözümü, özgür bir Suriye’nin oluşturulması, demokrasi ve çok renkliliğin önünde engeldir. Kürt sorunu çözülmeden Suriye krizi çözülemez. Suriye krizinin çözüm anahtarı, Kürt sorununun çözümündedir” ifadelerine yer verildi.

Umer: Dış müdahale krizi derinleştirdi

Kongrede konuşan Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eşbaşkanı Emine Umer, kongrenin bölgede yaşanan hassas bir süreçte gerçekleştiriliyor olmasının PYD’nin halkına karşı sorumluluğunun bir göstergesi olduğunu söyledi. Emine Umer, PYD’nin Suriye halklarına hizmet, Suriye’de demokratik çözüm yollarının bulunması ve Kürt sorununun çözümünde öncü rol oynadığını belirtti.

Emine Umer

Suriye krizinin dış müdahaleler nedeniyle derinleşerek devam ettiğini hatırlatan Emine Umer, uluslararası güçlerin bugüne kadar Suriye krizine bir çözüm bulamadığını ve ölüm, yıkım ve talandan başka bir şey getirmeyen savaşta ısrar edildiğini söyledi.

Kongre, katılımcıların konuşmalarıyla sürüyor.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir