Pakistan’da radikal İslamcıların ‘beğenmediği’ film ertelendi

Pakistan’da sansür kurulunun onayladığı bir film, radikal İslamcı Tahrik-i Lebbeyk partisinin protesto tehdidine takıldı. Partinin ‘kafirlik’ suçlaması getirip ‘huzursuzluk yaratma’ tehdidi savurması sonrası filmin galası ertelendi. Sosyal medyada bu karara tepki yağdı.

Pakistan’da toplumsal baskıyı sorgulayan ödüllü bir filmin gösterimi, radikal İslamcı Tahrik-i Lebbeyk’in (TLP) protestosu nedeniyle askıya alındı. TLP’nin ‘kafir’ ilan ettiği filmin ertelenmesi yönetmenin tepkisini çekti.

Zindagi Tamasha (Hayat Sirki) isimli film, Pakistan’ın dünyaca tanınan yönetmenlerinden Sarmad Khoosat’ın imzasını taşıyor. Filmde, inançlı bir Müslüman olarak ve Hz. Muhammed hakkında şiir okumasıyla tanınan bir adamın, bir düğünde dans ederken çekilen videosunun viral olması sonrasında dışlanması anlatılıyor. Filmin ana karakteri, hem mahallesinde hem de ailesi tarafından dışlanıyor.

Sarmad Khoosat’ın filmi, Busan Uluslararası Film Festivali’nde ödül almıştı.

Yönetmen Khoosat, prestijli Busan Uluslararası Film Festivali’nde ödül alan filmiyle hoşgörü kavramına dikkat çekmeyi amaçladığını söylüyor. Ancak film, Pakistan toplumundaki derin bölünmeleri su yüzüne çıkarmış durumda.

TLP’nin ‘kafirlik’ suçlaması, “İnsanları dinden uzaklaştırabilir” iddiası ve “Huzursuzluk çıkabilir” tehdidinin ardından, yetkililer filmin 24 Ocak’taki galasını erteledi. TLP de bu kararın ardından, ülke çapında yaptığı protesto çağrısını geri çekti.

Ülkenin sansür kurulundan geçen ancak İslamcı bir partinin tepkisine takılan filmin ne zaman gösterime gireceği bilinmiyor. Sosyal medyadaysa, galayı erteleme kararına tepki var.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir