Pagos Üretici Pazarı: Kadınlar kooperatifleşip pazar kurdular

İzmir Kadifekale’de bir araya gelen 90 kadın pazar kurdu. 24 tarımsal kalkınma kooperatifi ile 12 üretici kadın kooperatifini de pazara dahil eden kadınlar, ‘Pagos Üretici Pazarı’ ismiyle hizmet veriyor

İzmir’in Konak ilçesine bağlı Kadifekale Mahallesi’nde bir araya gelen 90 kadının kurduğu “Pagos Üretici Pazarı”nda, kent genelinden 24 tarımsal kalkınma kooperatifi ve 12 üretici kadın kooperatifi bulunuyor. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, pazarın açılışına İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir milletvekilleri Kamil Okyay Sındır, Tacettin Bayır, Kani Beko ve ilçe belediye başkanlarıyla birlikte çok sayıda yurttaş katıldı. Pazar açılış konuşmasını yapan Soyer, özellikle kadınların ürettiği ürünleri satışa sunacağı bu pazarların sayısını artıracaklarını söyledi.

Kadının öncü rolü

Daha önce sözünü verdikleri Pagos Pazarı’nda Kadifekaleli kadınların ürettiklerinin İzmirlilerle buluşacağını belirten Soyer, “Kadınların olmadığı yaşam alanları eksiktir. Bugün ülkemizde kadının öncü rolü göz ardı ediliyor. Kadının rolünün olmadığı toplum parçalanmaya mahkumdur” dedi. Pagos Üretici Pazarı’nda üreticilerin aracısız olarak tüketiciyle buluşacağını anlatan Soyer şöyle devam etti: “Bu pazarların sayıları artacak. Her ilçede bu pazarlardan açacağız. Kadınların bizlere değer katmasını ve İzmir’i büyütmesini sağlayacağız. Üretici kadınların ürettiklerini evlerimize taşıyacağız. Her şey çok daha güzel olacak.”

Doğal ürünler Üretici pazarında meyve, sebze, peynir, bal ve zeytinyağı gibi ürünler, tandır ekmeğinden midyeye, el işi ürünlerden dokuma halılara kadar çok zengin bir ürün çeşitliliği yer alıyor. Pazarda özellikle kadınların ürünlerine ilgi büyük.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir