Ortak Yapım’dan on yeni tiyatro eserine destek

Tiyatro alanında yeni oyun üretimine destek sağlamak amacıyla haziran ayında Ortak Yapım projesi için bir araya gelen BKM, DasDas, ENKA Sanat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu PSM, projenin sonuçlarını açıkladı.

BKM, DasDas, ENKA Sanat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu PSM’nin, yeni tiyatro yapıtları üretilmesi amacıyla başlattığı Ortak Yapım projesi kapsamında seçilen oyunlar açıklandı. Proje kapsamında her kurum ikişer oyunun yapımcılığını üstlenecek.

Tiyatro alanında yeni oyun üretimine destek sağlamak amacıyla haziran ayında Ortak Yapım projesi için bir araya gelen BKM, DasDas, ENKA Sanat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu PSM, projenin sonuçlarını açıkladı.

10 yeni yapımın Türkiye tiyatrosuna kazandırılmasını amaçlayan Ortak Yapım projesi kapsamında desteklenecek oyun metinlerinden beşinin yazarı projenin seçici kurulu tarafından belirlenmiş; kalan beş metin için ise açık çağrı yapılmıştı. Açık çağrıya bir ayda toplam 786 proje başvurmuştu.

Ön Değerlendirme Kurulu ile oyuncu Demet Akbağ, Zorlu PSM Programlama Yöneticisi Duygu Bayram, oyuncu Mert Fırat, dramaturg Beliz Güçbilmez, tiyatro eleştirmeni, akademisyen, yazar Dikmen Gürün, ENKA Sanat Direktörü Gül Mimaroğlu, oyuncu Tilbe Saran ve İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz’dan oluşan Seçici Kurul, açık çağrıya gelen başvurular arasından, desteklenecek oyunlara oy çokluğuyla karar verdi.

Proje kapsamında Ceyda Aşar’ın “Oysa, Maviydi Gök Bu Sabah”, Gökhan Erarslan‘ın “Nuh’un Gemisini Aramak”, Şamil Yılmaz’ın “Haset”, Ülkü Oktay‘ın “Fikri’nin Vişne Bahçesi” ve Zeynep Kaçar‘ın “Şirket” isimli oyunları desteğe değer bulundu.

Seçilen beş oyuna ek olarak, Seçici Kurul tarafından belirlenen beş oyun yazarı da proje kapsamında sahnelenecek oyunlarının yazımını tamamladı. Ortak Yapım projesi için Ahmet Sami Özbudak “Şimdi Gerçek Bir Şey” isimli oyunu, Ceren Ercan “Beni Sakın Yumruklardan” isimli oyunu, Ebru Nihan Celkan “Bir İhtimal Daha Var” isimli oyunu, Firuze Engin “Kusursuz Çiftin Harikulade Serüvenleri ” isimli oyunu ve Yeşim Özsoy “Kum Zambakları ve Mümkün Dünyalar” isimli oyunu kaleme aldı.

Her kurum ikişer oyunun yapımcılığını üstlenecek

BKM Ahmet Sami Özbudak’ın ve Zeynep Kaçar’ın oyunlarının; DasDas Ebru Nihan Celkan’ın ve Ceyda Aşar’ın oyunlarının; ENKA Sanat Firuze Engin’in ve Gökhan Erarslan’ın oyunlarının; İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Ceren Ercan’ın ve Şamil Yılmaz’ın oyunlarının ve Zorlu PSM Yeşim Özsoy’un ve Ülkü Oktay’ın oyunlarının yapımcılığını üstlenecek.

Oyunları sahneleyecek yönetmen ve oyuncu/topluluklar, yapımcılığı üstlenen kurum tarafından seçilecek. Oyunun prömiyeri de 2021 yılı içinde yapımcılığı üstlenen kurum tarafından belirlenen bir sahnede yapılacak.

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir