Nadira’nın rahminde bulunan erkek DNA’sına takipsizlik kararında yer verilmedi

AKP’li Şirin Ünal’ın evinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Nadira Kadirova’nın ölümüne ilişkin dosyayı inceleyen ailenin avukatı Prof. Dr. İlyas Doğan, “Maktulün rahminde sadece erkeklerde olan prostat spesifik antijen bulgusu var” dedi. Bu veride yapılacak DNA tespitinin ölümün boyutunu değiştirebilecek kadar önemli olduğunu vurgulayan Doğan, verilen takipsizlik kararında ise bu bulgunun yer almadığını söyledi.

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara Çankaya’da bulunan evinde çalışan Özbekistanlı Nadira Kadirova’nın 23 Eylül 2019’da vekile ait silahla yaşamına son verdiği öne sürülmüştü.

İntihar ettiği ileri sürülen Nadira’nın elinde atış izi bulunmamış, ailesi de şüpheli ölümümün araştırılmasını istemişti.

Nadira’nın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verilmişti.

Dosyayı inceleyen Kadirova ailesinin avukatı Prof. Dr. İlyas Doğan, savcılık kararının çelişkiler içerdiğini dile getirdi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’a konuşan Doğan, “Maktulün rahminde prostat spesifik antijen (PSA) bulgusu mevcuttur. Bu veride yapılacak DNA tespiti ölüm olayının boyutunu değiştirebilecek kadar önemlidir. Takipsizlik kararında bu delile hiçbir şekilde değinilmemiş ve bu delil hakkında bir değerlendirme yapılmamıştır” dedi.

‘Rahimde yabancı DNA izleri var’

Doğan, dosyaya ilişkin eksik ve yanlışlıklara ilişkin şunları söyledi:

“Adli Tıp raporunda rahimde mesane yıkama sıvısından bahsedilmektedir. Adli Tıp uzmanları böyle bir bulgunun rahimde yabancı DNA izlerini silmek amacıyla kullanılmış olabileceği kuşkusunu dile getirmektedir. Bu husus savcılık tarafından irdelenmeye gerek görülmemiştir.”

Polis kriminal incelemesinde silahta Nadira veya başka birine ait swap tespit edilemediği ancak bu izlerin sonradan yok edilmiş olabileceğinin koyu cümlelerle belirtildiğini kaydeden Doğan, “Buna karşılık kovuşturmaya yer yok kararında “Olayda kullanılan silahtan alınan swap inceleme sonucu geliştirilen DNA’nın ölenin DNA profili ile uyumlu olduğu…” bilgisine yer verilmiştir. Bu bilgi kriminal raporda yer almamaktadır” ifadelerini kullandı.

Doğan, Nadira’nın kilitlediği iddia edilen kapının kırıldığı söylemini doğrulayıcı yönde dosyada fotoğraf olmadığına ve intihar notunun maktule ait olduğuna ilişkin ciddi bir yazı incelemesi yapılmadığına da dikkat çekti.

‘Dosya kapatılmak istenmektedir’

Delil araştırmasının yetersizliğine işaret eden Doğan tespitlerine şöyle devam etti:

“Şirin Ünal’ın o gün bir uçak seyahati yaptığına ilişkin belge dosyada yer almamaktadır. Oysa ciddi bir delil araştırması yapılmış olsaydı olay günü Şirin Ünal ve kızı arasında yapılan telefon görüşmelerinin HTS kayıtlarına da yer verilmesi gerekirdi. Böylece Şirin Ünal’ın telefonda konuşurken nerede bulunduğu kamuoyu vicdanını tatmin edecek şekilde tespit edilmeliydi.

Bir ölüm olayı Türkiye’den sınır dışı edilme endişesi taşıyan kişilerin ifadeleri gerekçe gösterilerek kapatılmak istenmektedir. Objektif ve bilimsel delil araştırması yapıldığı kuşkulu görünmektedir. Dosyada yer alan mesajlar intihar ettiği söylenen kişinin hayat dolu ve gelecek kaygısı taşıyan bir genç kadın ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir.”

Ölüm saati çelişkili

Doğan, ölüm saatine ilişkin bilgilerin de çelişkili olduğunu söyledi.

“Dosyada, savcılık anlatımında 21.30’da Yaşamkent Mahallesi Polis Merkezi’ne ölüm olayının ihbar edildiği bilgisi verilmekte. Buna karşılık dosyada ölüm saati 21.52 olarak verilmiştir. Buna rağmen adli tıp raporunda ölümün 36 saat öncesine kadar uzatılması ciddi bir çelişkidir.

Olay akşamı saat 20.00’de Şirin Ünal’ın, Kadirova’nın kardeşi Muhammedali’yi aradığı ve telefon görüşmesi sırasında silah olayının cereyan etmekte olduğu anlaşılmaktadır. Dosyadaki bilgilerden Muhammedali’nin derhal olay yerine taksiyle gittiği, 20.30’da olay mahaline vardığında Nadira’nın hastaneye kaldırıldığının oradakilerce söylendiği yönünde dosyada bilgi bulunmaktadır. 112’nin aranma saati olarak saat 20.50 görünmektedir. Dosyada yer alan olayın resmi makamlara bildirilmesine ilişkin saatler çelişkili görünmektedir.”

İlginizi çekebilir