Monet’nin Bahçesi’ni çevrimiçi gezin

“Monet’nin Bahçesi- Musée Marmottan Monet’den Başyapıtlar” sergisine SSM web sitesi, sosyal medya hesapları ile YouTube kanalından erişilebilir.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin çevrimiçi sergileri Monet ile devam ediyor

Müzenin kuruluşunun 10. yılında, 9 Ekim 2012 – 6 Ocak 2013 tarihleri arasında düzenlenen “Monet’nin Bahçesi- Musée Marmottan Monet’den Başyapıtlar” sergisi çevrimiçine taşındı.


Pourville, Kumsal Günbatımı, 1882

Empresyonizm (izlenimcilik) akımına adını veren Claude Monet’nin eserlerinin yer aldığı sergi, sanatçının dünyadaki en büyük koleksiyonuna sahip olan Musée Marmottan Monet’yle (Paris) işbirliğiyle açılmıştı.

Bu koleksiyondan, çiçek ve doğa temalı tabloların ağırlıkta olduğu bir seçki sunan sergi, sanatçının olgunluk döneminin ana teması Giverny Bahçesi’ne yoğunlaşmıştı.

DigitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan ve SSM web sitesisosyal medya hesapları ile YouTube kanalından erişilebilen “Monet’nin Bahçesi- Musée Marmottan Monet’den Başyapıtlar” çevrimiçi sergisi bu seçkiden örneklerle, sanat tarihinde bir dönüm noktası olan Monet’nin üretimine ayrıntılı bir bakış sunmayı amaçlıyor.


Jean Monet’nin portresi, 1880

“Ressam olmayı belki de çiçeklere borçluyum” diyen sanatçının bahçe tutkusu ve büyük önem verdiği aile yaşamı, sergi kapsamında yer alan geç dönem bahçe manzaraları, nilüferleri ve Japon köprüsü tablolarıyla yansıtılıyor. Monet, 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar uzanan sanat yaşamında sergilediği yenilikçi yaklaşımlarla, sonraki nesillerin sanatçılarına ilham veren kimliğiyle tanıtılıyor.


Nilüferler, 1914


Fotoğraf: Nadire Mater

Sergisi için hazırlanan, çocuklara yönelik oyunlar da çevrimiçi erişime açıldı. Çocuklara Monet ve Empresyonizm akımı hakkında bilgi vermeyi amaçlayan çizim ve boyama alıştırmalarına SSM web sitesinden ulaşılabilir.

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir