‘Melahat’ sorusuna soruşturma açıldı

Çukurova ÇEAŞ Anadolu Lisesi’nde bir sınavda, ‘Batı hayranlığı tavan yapmış 12. sınıf eşit ağırlıkta okuyan ‘Melahat kızımız’ ifadeleri ve hakaretler içeren şıklar bulunan soru soruldu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Adana Çukurova ÇEAŞ Anadolu Lisesi’nde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ortak sınav sorusunu hazırlayan öğretmen hakkında soruşturma başlattı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Sosyal medyadaki paylaşımlar üzerine kamuoyu gündemine yansıyan, Adana Çukurova ÇEAŞ Anadolu Lisesi’ndeki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ortak sınav sorusunu hazırlayan öğretmen hakkında, Maarif Müfettişi görevlendirilerek inceleme/soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Adana Valiliği de adı açıklanmayan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Söz konusu öğretmen ortak sınavda , ” ‘Okullarda öğretilen her şey hayatın bir yerinde mutlaka insanın karşısına çıkıyor, bu ne işime yarayacak, şu ne işime yarayacak diyen tipler de hayatla ilgili en ufak bir problemde çözümü düşünecek esneklikte beyin yapıları olmadığından apışıp kalıyorlar. Okul, eğitim elbette her şey değildir ama çok şeydir. Özellikle sosyal bilimler alanında öğrenilenler zamanla yaşamın bizzat içinde ortaya çıkıp hayat kurtarmaktadır.’ Kendini, ailesini, toplumunu aşağılayan ama batı hayranlığı tavan yapmış 12’nci sınıf eşit ağırlıkta okuyan ‘Melahat kızımız’, ‘Hocam din dersinde bu kadar şeyi öğrenmek zorunda mıyım?’ diye bir cümle kurabiliyor. Bu paragrafa göre Melahat nasıl bir kişilik yapısındadır? (15 Puan)” şeklinde soru haırlamıştı.

Cevap şıklarında da “Melahat” hakkında hakaretler içeren ifadeler yer alıyordu. Sosyal medyada tepkilere neden olan sınav kağıdı, binlerce kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Kaynak: ARTI GERÇEK   (DHA)

İlginizi çekebilir